Z ostatniej chwili

Midsommar. W biały dzień

2022-08-12 16:11:07 informacje
img

Film Ariego Astera – w formule horroru kryjący iście bergmanowski realizm psychologiczny – obejrzymy bezpłatnie w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” dziś, w piątek 12 sierpnia, o godz. 19.00. Zostanie pokazany w ramach cyklu „Playback”.  
Dani (w tej roli Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor) to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku. Myślą o rozstaniu. Nagła tragedia jednak ponownie ich zbliża, a pogrążona w żałobie Dani dołącza do Christiana i grupki jego  przyjaciół udających się na wyprawę na północ Szwecji, by wziąć udział w obchodzonym raz na kilkadziesiąt lat ludowym święcie letniego przesilenia. W atmosferze trwającego tam dnia polarnego i zażywanych przez młodych ludzi, coraz silniej działających psychodelików sprawy się zagęszczają, komplikują, potwornieją… 
Jeden z najciekawszych młodych twórców kina, Amerykanin Ari Aster, reżyser m.in. ekranowego przeboju „Dziedzictwo. Hereditary”, stworzył w „Midsommer” mroczną baśń rozgrywającą się w biały, niekończący się dzień.
Przed projekcją w Ośrodku Promocji Kultury słowo o filmie wygłosi znany w Częstochowie popularyzator kultury, bywalec artystycznych wydarzeń, polonista i nauczyciel Sławomir Domański. I coś dla dociekliwych, a może – co przecież też jest dopuszczalną reakcją – zdezorientowanych filmem Astera: pogłębioną, szczegółową, wieloaspektową recenzję „Midsommar. W biały dzień” znajdziemy m.in. na znakomitym portalu kinomanów „Pełna sala”. 
*
„Playback” to cykl bezpłatnych, ogólnodostępnych projekcji kina artystycznego w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” – seanse filmów niecodziennych, nieoczywistych, takich, które trudno znaleźć w kinowych repertuarach.


Tekst ilustruje kadr z filmu „Midsommar” (materiały prasowe Gutek Film, udostępnione przez OPK „Gaude Mater”)

Page generated in 0.0143 seconds.