Z ostatniej chwili

Miejski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jest 40-latkiem

2023-11-02 12:02:01 informacje
img

Jubileusz 40-lecia częstochowski oddział PSD świętował 27 października. Była okazja, aby wręczyć okolicznościowe medale – jeden z nich odebrał prezydent Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Na spotkaniu w „Złotych Arkadach” podsumowano w skrócie trwającą już cztery dekady działalność Stowarzyszenia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD) zrzesza osoby chorujące na cukrzycę oraz ich rodziny, stawiając sobie za cel przede wszystkim wspieranie ich w układaniu sobie życia z tą przewlekłą chorobą. Stąd organizowane przez PSD spotkania z lekarzami-specjalistami. Ale misją Stowarzyszenia jest nie tylko edukacja osób z cukrzycą i ich otoczenia; integrowanie ich środowiska jest równie ważne. Służą temu cotygodniowe spotkania, imprezy z okazji różnych świąt oraz wyjazdy integracyjno-szkoleniowe.
Zaproszenie na jubileusz PSD przyjął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Władze województwa śląskiego reprezentował wicewojewoda Robert Magdziarz. Wśród gości były przedstawicielki i przedstawiciele innych organizacji pozarządowych – jak Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza czy Stowarzyszenie Amazonki. Na uroczystość przyjechali też prezeska Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska oraz prezes Zarządu Rejonowego i Miejskiego PSD w Gliwicach Janusz Przytocki.
Prezes zarządu częstochowskiego PSD Zbigniew Wawrzyńczak wyróżnił współpracowników i przyjaciół Stowarzyszenia okolicznościowymi medalami – jednym z nich został uhonorowany prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Medal odebrała także naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Agnieszka Grabińska. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przekazał na ręce prezesa Zbigniewa Wawrzyńczaka symboliczne wyrazy uznania i podziękowania za działalność w imieniu swoim oraz przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego.  
Na potrzeby swojej działalności lokalne PSD korzysta z pomieszczeń Częstochowskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Focha. Stowarzyszenie organizuje tam co tydzień spotkania, pogadanki, warsztaty. PSD zaznacza też swoją obecność w czasie miejskich wydarzeń takich jak Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej czy Senioralia.
Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą uznaną przez ONZ za epidemię 21. wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na całym świecie ponad 463 mln dorosłych żyje z cukrzycą. Według przewidywań w ciągu kolejnych 20 lat ta liczba może wzrosnąć do 700 mln. W Polsce cukrzykiem jest co 12. osoba. Choroba coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży.  
Liczba pacjentów diabetologicznych wzrasta z powodu ciągle powszechnego w społeczeństwie braku regularnego wysiłku fizycznego, niezdrowej diety, nadwagi i otyłości. Wciąż zaniedbujemy choćby podstawowe badania profilaktyczne (morfologię i poziom glukozy) – a wiele osób nawet nie wie, że choruje na cukrzycę lub jest w stanie przedcukrzycowym. Nieświadomość choroby przekłada się na spustoszenia w organizmie – długotrwałe zmiany w naczyniach krwionośnych, uszkodzenia nerek czy oczu, niewydolność serca, zawały. Tymczasem medycyna dobrze radzi sobie dziś z cukrzycą, pozwala ją „opanować”  – dlatego nie wolno zwlekać z profilaktyką, a w razie niepokojących wyników – z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o dalszej terapii, wprowadzeniu diety, skierowaniu do poradni diabetologicznej itd.Fot. Łukasz Kolewiński (UM) 

Page generated in 0.0165 seconds.