Z ostatniej chwili

Miejskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

2023-09-04 13:23:39 informacje
img

Główne częstochowskie uroczystości miejskich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce 1 września  o godz. 10.00 na placu Pamięci Narodowej. Wcześniej delegacje odwiedziły żołnierskie mogiły 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Częstochowskie uroczystości zaczęły się już o godz. 8.30 na Cmentarzu Kule. Na znajdujących się tam mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległych w wojnie obronnej z 1939 roku znicze zapalili zastępca prezydenta Częstochowy Bartłomiej Sabat, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich. Towarzyszyła im asysta Straży Miejskiej. 

O godz. 10.00 rozpoczęły się główne uroczystości na placu Pamięci Narodowej. Ze strony samorządu Częstochowy wziął w nich udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem. Obecni byli częstochowscy parlamentarzyści, reprezentanci powiatu i województwa, wojska i innych służb mundurowych, członkowie związków kombatanckich. Licznie zgromadziła się młodzież częstochowskich szkół podstawowych i średnich, w tym klas mundurowych.  

Uroczystość miała przebieg zgodny z ceremoniałem wojskowym. Pododdział Honorowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Prowadzący uroczystość przybliżył krótko zasięg i charakter konfliktu sprzed 84 lat, który rozpoczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Następnie głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który powiedział m.in.: –  Choć to, co wydarzyło się w tamtych dniach, wydaje się być odległe w czasie, niech ta rocznica będzie przypomnieniem, że historia ma moc przekazywania nam istotnych lekcji. (…)  Przede wszystkim z tych ciężkich czasów możemy wyciągnąć ducha jedności i odwagi, jakiego przejawili nasi przodkowie. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu Polska powstała na nowo, dając nam możliwość życia w wolności i suwerenności. To jest nasze dziedzictwo, które powinniśmy pielęgnować, szanować i przekazywać dalej. Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzy naszą ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda. Nie pozwólmy, by agresja niszczyła nasze społeczeństwo. 

Modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar wojny odmówili wspólnie kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek,  proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Ikony Matki Boskiej ks. Marcin Bielawski oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Adam Glajcar. Potem odbył się apel pamięci, po którym delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny. 

Organizatorami uroczystości byli Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy. 

II wojna światowa  objęła całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu. Była prowadzona też na wszystkich oceanach, a niektóre jej epizody miały miejsce nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. 

Wojna zaczęła się 1 września 1939 atakiem III Rzeszy niemieckiej na Polskę. Podczas wojny obronnej w walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 tys. polskich żołnierzy i oficerów, 134 tys. zostało rannych, a około 420 tys. trafiło do niewoli. 17 września, bez wypowiedzenia wojny, Polskę zaatakowała również Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji.   

Według szacunków w II wojnie światowej zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM) 

Page generated in 0.0163 seconds.