Z ostatniej chwili

Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym

2022-06-21 11:28:50 informacje
img

XXXVIII Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym odbędą się w dniach 23 - 24 czerwca. Miejscem wydarzenia będzie stadion sportowy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie (ul. Sabinowska 62/64).

Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych, stanowią podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. 

Wstęp na zawody jest wolny. Podczas trwania Mistrzostw organizatorzy zapraszają na Dni Otwarte Szkoły, w czasie których będzie można poznać Centralną Szkołę i obejrzeć zmagania najlepszych strażaków w kraju.

Organizatorami zawodów są: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

 

PROGRAM MISTRZOSTW:

 

23.06 (CZWARTEK)
900-920     Uroczystość otwarcia Mistrzostw.

930-1300    Konkurencja - pożarniczy tor przeszkód 100 m.

1330-1830    Konkurencja - wspinanie przy użyciu drabiny hakowej.

 

24.06 (PIĄTEK)
800-1000      Konkurencja - sztafeta pożarnicza 4 x 100 m.
1030-1400    Konkurencja - pożarnicze ćwiczenie bojowe.
1500-1600    Uroczystość zakończenia Mistrzostw.

 

W Mistrzostwach Polski udział wezmą drużyny 16 reprezentacji wojewódzkich i 4 szkół pożarniczych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkoły Aspirantów PSP z Krakowa,  Szkoły Aspirantów PSP z Poznania i  Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. 

Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka. Element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają  dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole. To wszystko można będzie zobaczyć przez dwa dni w ramach rywalizacji i sportowego wysiłku strażaków.  

W czasie trwania mistrzostw rywalizacja między zawodnikami odbywać się będzie w czterech konkurencjach: 

1/Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu  100 m.
i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:   

-pokonanie ściany

-rozwinięcie i połączenie 2 odcinków węża pożarniczego W52,

-pokonanie równoważni,

-podłączenie jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.

2/Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej - to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik, trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.

3/Sztafeta 4x100 m z przeszkodami - w konkurencji startuje 4 zawodników.  Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. I zawodnik pokonuje domek, biegnąc po dachu, II zawodnik pokonuje ścianę, III przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, IV zawodnik przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.

4/Ćwiczenie bojowe – Zadanie wykonuje 7 strażaków, mających do dyspozycji:motopompę, dwa odcinki węża ssawnego W 110, smok ssawny, 3 odcinki węża W 75, 4 odcinki węża W 52, rozdzielacz, 2 prądownice. Zawodnicy mają za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linię gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10 l zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.

Page generated in 0.0226 seconds.