Z ostatniej chwili

Nagrody za elektryczne śmieci

2022-08-18 11:11:38 informacje
img

Częstochowa przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu Polska Stolica Recyklingu 2022 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Tytuł oraz statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z elektrycznych śmieci to główna nagroda dla miasta, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Program organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko potrwa do 16 stycznia 2023. Finał odbędzie się podczas uroczystej gali połączonej z Ekologicznym Kongresem Miast. 

Konkurs to przede wszystkim edukacja w praktyce i szansa na nagrodę dla placówki oświatowej.

Przez najbliższe pół roku wiele szkół z całej Polski będzie rywalizować o nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Program opiera się na trzech krokach: rejestracja, fotorelacja i sama zbiórka. Udział szkoły w programie można zgłaszać na stronie.https://www.polskastolicarecyklingu.pl/#/ Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2023 r.

By wziąć udział w programie, wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym podajemy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko Koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej. Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci. Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane energią elektryczną z sieci lub bateriami. Za zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zdobędzie największą liczbę punktów, wygrywa 50 tys. zł.

– W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

Nauczyciele, którzy włączą się w akcję jako koordynatorzy szkolni, ale także rodzice dający przykład swoim dzieciom, to środowisko społeczne, które tworzy idealne miejsce i czas dla wykreowania lokalnych liderów w dziedzinie ekologii. Najlepsi z nich przez Fundację Odzyskaj Środowisko zostaną zaproszeni do stałej współpracy, aby mogli dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji ekologicznej. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0166 seconds.