Z ostatniej chwili

Nagrodzeni w dziedzinie kultury

2021-08-30 15:56:21 informacje
img

Nagrodzeni w dziedzinie kultury
Magrody miasta w dziedzinie kultury przyznano podczas finałowego koncertu tegorocznych Dni Częstochowy w niedzielę 29 sierpnia - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Oto sylwetki tegorocznych laureatów:
* Andrzej KUŚNIERCZYK (kategoria „Literatura i historia”) - historyk kultury, dokumentalista, redaktor biuletynu „Korzenie”, animator działań społeczno-kulturalnych. W l. 1996 – 2009 związan z Zakładem Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego, prowadził zajęcia z historii kultury Polski i Europy. W 2002 r. uzyskał doktorat za rozprawę „Więzi kulturowe w osadzie polietnicznej na przykładzie Kamienicy Polskiej”. Od 2008 r. dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Autor szeregu publikacji z zakresu historii kultury, a także biograficznych i tematycznych haseł słownikowych i encyklopedycznych. Współorganizator i wiceprezes Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, laureat Nagrody im. Karola Miarki.
* Waldemar CUDZIK (kategoria „Teatr i film”) - absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1990), współpracował z Teatrem 38 w Krakowie, w l. 1990-1992 aktor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Od 1993 związany z Teatrem im. A. Mickiewicza. Laureat Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy za najlepszą role męską w sezonie 2018/2019 (za postać Merkina w spektaklu „Poniżej pasa” Richarda Dressera w reżyserii André Hübnera-Ochodlo). W roku 2020 świętował jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.
* Tomasz LUBASZKA (kategoria „Sztuki plastyczne i fotografia”) - artysta malarz. Absolwent lublinieckiego LO. W l. 1980 - 1984 studiował w częstochowskiej WSP, obecnie UJD, w Instytucie Wychowania Artystycznego - dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego w 1985 r. W l. 1984-1986 stażysta-asystent w macierzystej uczelni. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród na konkursach.
* DZIECIĘCY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY „KONTRA” (kategoria „Muzyka i taniec” - nagrodę odebrała  kierownik artystyczna Magdalena Kokot) - istnieje od 2004 r., obecnie tańczy w nim ok. 120 dziewczynek w wieku 5 - 19 lat. Tancerki prezentują swoje umiejętności taneczne oraz wokalne na licznych imprezach w całej Polsce, mają za sobą sporo sukcesów i wyróżnień, w tym występy dla TVP. Zespół angażuje się w działania charytatywne, organizując coroczne koncerty dla chorych dzieci.
* Robert JASIAK (kategoria „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”) - menedżer kultury, działacz społeczny, promotor czytelnictwa projektem „Wspieraj Kulturę” (od 2011 r.) - m.in. zbiórką książek dla bibliotek i stroną internetową z informacjami o nowościach wydawniczych, spotkaniami, wydarzeniami.

Page generated in 0.0161 seconds.