Z ostatniej chwili

Nie spalaj śmieci w domowym piecu

2021-12-20 15:00:18 informacje
img

Trwa sezon grzewczy. Straż Miejska w Częstochowie przypomina, że w domowych piecach nie wolno spalać śmieci, bo to przyczynia się do powstania smogu. Zgodnie z uchwałą „antysmogową” województwa śląskiego należy też dostosować źródło ogrzewania do obecnych norm i wytycznych. Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze i swoje zdrowie.
Za oknami mamy śnieg, a 21 grudnia  rozpocznie się astronomiczna zima. Mieszkańcy Częstochowy ogrzewają swoje domy. Nie wszyscy robią to jednak zgodnie z prawem. Mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które nadal spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach. Spalane śmieci m.in.: plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu groźnego dla zdrowia ludzi.
W 2017 r. weszła w województwie śląskim w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem oraz zobowiązała do wymiany starego pieca w ciągu pięciu lat. W domowych piecach nie wolno też spalać śmieci.
Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne np. gazowe. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu…
Ilustracja: Materiały Straży Miejskiej

 

Page generated in 0.023 seconds.