Z ostatniej chwili

Nowe dowody osobiste

2021-11-08 15:38:48 informacje
img

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela – to nowe elementy w warstwach elektronicznej i graficznej dowodów osobistych. Od poniedziałku 8 listopada w Urzędzie Miasta Częstochowy wnioski o dowód przyjmowane są już z pobieraniem odcisków palca – informuje Biuro Prasowe magistratu.   

Modyfikacja procedury przyjmowania wniosków oraz nowe wzory dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego  i potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości. Nowe dowody - z pobieraniem odcisków palców - będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia. 

Obowiązek uzyskania dowodu dotyczy oczywiście osób, które kończą 18 lat. 

Nowe dowody będą także wydawane osobom, którym ważność dokumentu się kończy.  

Co istotne, w związku z wprowadzeniem w Polsce nowego wzoru dowodu nie ma konieczności obowiązkowej wymiany ważnych jeszcze dokumentów. Z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie termin jego ważności.

Dla dzieci do 12. roku życia dowód – w przypadku aplikowania o to - będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych widocznych zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba zostawić w urzędzie, nie ma więc  obecnie możliwości składania wniosków o dowód osobisty online (można to zrobić tylko w przypadku aplikowania o ten dokument dla dzieci do 12. roku życia).

W Urzędzie Miasta Częstochowy sprawy związane z dowodami załatwia i wnioski przyjmuje Referat Dowodów Osobistych i Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich, ul. Waszyngtona 5, tel. 34 3707 761,762,763,764,765.

Referat przyjmuje wnioski po uprzednim uzgodnieniu terminu wizyty w UM. By odebrać gotowy dowód, nie trzeba ustalać konkretnego terminu, ale niezbędna jest oczywiście ponowna osobista wizyta w Urzędzie Miasta.

Grafika:  gov.pl

Page generated in 0.0214 seconds.