Z ostatniej chwili

Nowe książki częstochowian: „Śnialnia”

2023-11-30 10:58:01 informacje
img

Nową książkę Rafała Księżyka, autora książkowych biografii i wywiadów z artystami takimi jak Tomasz Stańko, Robert Brylewski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Tymon Tymański czy Marcin Świetlicki,  a także publikacji o polskiej kulturze alternatywnej II połowy  XX wieku przedstawia w mediach społecznościowych Wydawnictwo Literackie.

W publikacji „Śnialnia. Śląski underground” opowiedział o legendarnej katowickiej „Pracowni”, artystycznej enklawie na Górnym Śląsku, z którą związani byli artyści tacy jak Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stachnik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek. Miejscu, w którym pisała się ezoteryczna historia polskiej inteligencji.

– Książka Rafała Księżyka to historia ucieczki z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Opowieść o tym, co wydawało się eskapizmem, zmieniło rzeczywistość. W Pracowni publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób – przedstawia publikację wydawca.

„Pracownia”, „miejsce, w którym się śni, i przestrzeń, gdzie sny się urzeczywistnia”, przetrwała sześć dekad i – jak pisze wydawca – najpierw kusiła duchowością, po 1989 roku – ekscesem, testując granice odzyskanej wolności.

Opowieść o „Pracowni” i związanych z nią ludziach to książka dla miłośników sztuki polskiej i tych, którzy się chcą o niej dowiedzieć z publikacji rzetelnej, wielostronicowej, żywo napisanej. A dla poznających korzenie polskiej kontrkultury – to lektura wręcz obowiązkowa. 

Page generated in 0.0172 seconds.