Nową książkę Rafała Księżyka, autora książkowych biografii i wywiadów z artystami takimi jak Tomasz Stańko, Robert Brylewski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Tymon Tymański czy Marcin Świetlicki, a także publikacji o polskiej kulturze alternatywnej II połowy XX wieku przedstawia w mediach społecznościowych Wydawnictwo Literackie.
W publikacji „Śnialnia. Śląski underground” opowiedział o legendarnej katowickiej „Pracowni”, artystycznej enklawie na Górnym Śląsku, z którą związani byli artyści tacy jak Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stachnik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek. Miejscu, w którym pisała się ezoteryczna historia polskiej inteligencji.
– Książka Rafała Księżyka to historia ucieczki z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Opowieść o tym, co wydawało się eskapizmem, zmieniło rzeczywistość. W Pracowni publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób – przedstawia publikację wydawca.
„Pracownia”, „miejsce, w którym się śni, i przestrzeń, gdzie sny się urzeczywistnia”, przetrwała sześć dekad i – jak pisze wydawca – najpierw kusiła duchowością, po 1989 roku – ekscesem, testując granice odzyskanej wolności.
Opowieść o „Pracowni” i związanych z nią ludziach to książka dla miłośników sztuki polskiej i tych, którzy się chcą o niej dowiedzieć z publikacji rzetelnej, wielostronicowej, żywo napisanej. A dla poznających korzenie polskiej kontrkultury – to lektura wręcz obowiązkowa.