Z ostatniej chwili

Nowe twarze w ekipie aktorskiej Teatru im. A. Mickiewicza

2024-01-12 13:11:57 informacje
img

Lokalne teatromanki i teatromani mieli już sposobność poznać Karola Czajkowskiego i Mariusza Urbańca, a teraz okazji, aby widywać ich na scenie, będzie jeszcze więcej – zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Karol Czajkowski to 28-latek z Kielc. Ukończył tam III LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida. Pod koniec II klasy wyjechał do Londynu, aby w teatrze Rose Theatre w Kingston zagrać premierowe spektakle rockopery „Szambalia” pod batutą Macieja Pawłowskiego. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. 

Na swoim aktorskim koncie ma debiutancką, drugoplanową rolę Felka w filmie „Legiony’’ w reżyserii Dariusza Gajewskiego, a także produkcje „W głębi lasu”, „Kruk. Czorny Woron nie śpi”, „Planeta Singli. Osiem historii”, „Kryptonim Polska” czy „Dzień Matki”. Od 2022 r. związany jest z kieleckim Teatrem TeTaTeT. W częstochowskim teatrze pojawił się po raz pierwszy wraz z początkiem sezonu 2023/2024, w roli Łukasza w „Polowaniu’’ Ishbel Szatrawskiej w adaptacji i reżyserii Piotra Pacześniaka. Występuje w najnowszym spektaklu częstochowskiego teatru – jako Wacław z „Zemsty’’ Aleksandra Fredry w adaptacji Joanny Drozdy i Michała Głaszczki. I to właśnie ten spektakl będzie najbliższą okazją, aby zobaczyć Karola Czajkowskiego na scenie. 

Mariusz Urbaniec w częstochowskim teatrze występował już wcześniej. W 2022 r. wcielił się w rolę Macduffa w „Makbecie’’ w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. W tym samym sezonie aktor zagrał także w  „Małym Księciu. Opowieści” w reżyserii Agnieszki Baranowskiej. W bieżącym sezonie artystycznym Urbaniec gra główną rolę Harukiego w „Jak zostać smokiem?”, spektaklu wyreżyserowanym przez Karolinę Okurowską-Wabnic.

Urbaniec jest absolwentem IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Zagrał jedną z głównych ról w filmie „Apokawixa”  w reżyserii Xawerego Żuławskiego. W mniejszych rolach można go zobaczyć m.in. w filmach „Chłopi” (reż. Dorota Kobiela), „Znachor” (reż. Michał Gazda) czy „Raport Pileckiego” (reż. Krzysztof Łukaszewicz), a także w serialach „Papiery na szczęście”, „Szadź 2”, „Rysy” czy „Młody Piłsudski”. 

W dorobku 29-letniego aktora są również role w spektaklach „Mizantrop” (reż. Jan Englert) na deskach Teatru Narodowego w Warszawie oraz „Capri – wyspa uciekinierów” (reż. Krystian Lupa) w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest jednym z członków kolektywu Kolejny Teatr. Przed Mariuszem stoi nie lada wyzwanie – w Częstochowie zastąpi bowiem Adama Machalicę w „Stopklatce’’. 

Fot. Piotr Dłubak

Page generated in 0.0171 seconds.