Z ostatniej chwili

Odwiedziny z Humania

2022-06-28 12:13:58 informacje
img

Delegacja ukraińskiego miasta Humań – z mer Iriną Pletnevą – dziękowała Częstochowie za całą dotychczasową pomoc i zebrane dary m.in. przy ogromnym zaangażowaniu szkół – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. 

Delegacja miała do przebycia ponad tysiąc kilometrów. Taki bowiem dystans dzieli miasto Humań w obwodzie czerkaskim od Częstochowy. Ukraińscy partnerzy pokonali tak długą drogę, mimo że na pobyt u nas mieli zaledwie kilka godzin.

Wizyta zaczęła się od spotkania w Ratuszu. Nie zabrakło na nim częstochowskich nauczycieli, dyrekcji szkół, dzieci i młodzieży. W składzie niedużej, czteroosobowej delegacji Humania znaleźli się mer Irina Pletneva, przewodnicząca Towarzystwa Miast Bliźniaczych oraz kierująca opieką społeczną Galina Kuczer, naczelnik miejscowej Straży Pożarnej Rusłan Datsenko oraz przedsiębiorca  Sergiusz Charny. 

Zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak podkreślił silne emocjonalne więzi łączące oba miasta. Mówił o zaangażowaniu całych społeczności szkolnych w pomoc dla wschodnich sąsiadów. Tych, którzy znaleźli schronienie w Polsce, ale przede wszystkim tych zmagających się z rosyjską napaścią w swojej ojczyźnie. Wyraził też osobisty, szczery podziw dla kobiet stojących na czele samorządu Humania i radzących sobie z zarządzaniem miastem w warunkach wojny w naprawdę godny pozazdroszczenia sposób. Mówił też, że – jego zdaniem – Polaków i Ukraińców łączy z pewnością jedna postawa: „najpierw Ojczyzna”, a Ukraina walczy z rosyjską napaścią w myśl hasła „Za Wolność Naszą i Waszą” – po to, aby mogła rozwijać się nadal nie tylko ona sama, ale i cała cywilizacja europejska.     

Mer Humania opowiadała, w jaki sposób miasto zostało dotknięte rosyjską agresją już w jej pierwszej dobie. Huk pocisków słychać było od wczesnego rana, zaatakowano znajdujący się tam magazyn amunicji, zaraz była też pierwsza ofiara cywilna. Mer potwierdzała też, że jej rodaczki i rodacy nigdy nie czuli się tak zjednoczeni jak obecnie. Jak poinformowała, w Humaniu znalazło względnie spokojne schronienie ok. 10 tys. uchodźców wewnętrznych z innych rejonów Ukrainy – i także w kontekście tego stanu rzeczy serdecznie dziękowała społeczności Częstochowy za zebraną, a potem dostarczoną do jej miasta pomoc.  Przedstawiciele obu samorządów przekazali sobie wzajemnie upominki –  wręczona Ryszardowi Stefaniakowi flaga Ukrainy była asumptem do pamiątkowego zdjęcia z mer Iriną Pletnevą. Młode solistki i soliści z częstochowskich liceów śpiewali piosenki – pierwszą z nich była „Tyle jest miast”, nostalgicznie i w stylu „retro” przywołująca Lwów…  

Po uroczystości w Ratuszu w programie były jeszcze odwiedziny w Szkole Podstawowej nr 49 im. Janusza Kusocińskiego. Goście zajrzeli do trzech działających tam oddziałów przygotowawczych oraz Kącika Międzynarodowej Współpracy Szkół Partnerskich. Znalazła się chwila na poczęstunek, wymianę upominków i występy dzieci. Delegacja wraz z częstochowskimi gospodarzami złożyła też kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza. Moment ten miał wielowymiarową symbolikę – dziś przecież tym ,,Nieznanym Żołnierzem” z punktu widzenia naszej części Europy i świata jest nade wszystko żołnierz walczący za Ukrainę, w jej siłach zbrojnych, Gwardii Narodowej czy międzynarodowych, ochotniczych oddziałach.   

Z władzami lokalnymi Humania częstochowscy samorządowcy zdążyli się już poznać w ostatnich trzech latach. Wiosną 2019 roku podpisano tam umowę o współpracy w sferach edukacji, kultury, przedsiębiorczości, turystyki, promocji, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego. Ze strony Częstochowy zrobił to zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, a ze strony Humania – jego ówczesny włodarz Ołeksandr Cebrij. Częstochowianie zostali zaproszeni do Humania także jesienią 2021 r., w związku z odbywającym się wtedy świętem tego miasta – wtedy na czele delegacji stanął Ryszard Stefaniak. 

Związane z częstochowskim szkolnictwem środowisko przyjaciół Kresów, Ukrainy i tamtejszej społeczności polskiej dostarczyło już do ogarniętego wojną kraju ok. 12 ton pomocy humanitarnej w kilku konwojach. Pomoc ta trafiła nie tylko do Humania, ale i Berdyczowa, intensywnie atakowanego Charkowa, Iwano-Frankowska czy Chmielnickiego. 

Częstochowa jest trzecim ośrodkiem w województwie pod względem liczby ukraińskich dzieci w szkolnych oddziałach przygotowawczych – tych, które dają podstawy pomyślnego kształcenia na kolejnych etapach edukacji. Oddziałów tych jest w mieście 27.  Samorząd nie zapomina o dzieciach z Ukrainy także w nadchodzące wakacje. W sierpniu odbędą się dla nich półkolonie, a opiekunkami będą zatrudnione w tutejszych szkołach ukraińskie nauczycielki.  

Fot. Łukasz Stacherczak / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0221 seconds.