Z ostatniej chwili

Ogrody zmysłów przy częstochowskich przedszkolach

2022-06-14 11:38:42 informacje
img

35 przedszkoli brało udział w konkursie „Zaczarowany ogród”. Nie chodziło jedynie o estetykę otoczenia placówek, ale i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Konkurs polegał na wykonaniu przedmiotu użytkowego bądź ozdobnego do ogrodu sensorycznego z wykorzystaniem starych, niepotrzebnych rzeczy  – jak kosze, krzesła,  opony, miski, wiaderka czy szkiełka. Taka praca miała pokazać, jak przedmioty, które w jednej roli są już nie do użytku, mogą posłużyć czemuś innemu – również pożytecznemu i nie skończyć jako „śmieci”. Obiekty te – najlepiej cechujące się zróżnicowaną fakturą (szorstką, gładką etc.) i kolorami – można było wypełniać kwiatami, trawami czy ziołami. 

A czym w ogóle jest ogród sensoryczny? To ogród, który ma oddziaływać na ludzkie zmysły intensywniej niż tradycyjny, angażując nie tylko wzrok, ale i węch, słuch, dotyk. Nawet smak –  ogrody sensoryczne mogą bowiem zawierać w swoim obrębie rośliny dające jadalne owoce. Dawniej „ogrody zmysłów”  pełniły głównie rolę terapeutyczną i były zakładane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dziś są m.in. pożyteczną propozycją dla najmłodszych, którzy mogą z bliska doświadczać przyrody i wiele się nauczyć. 

Cel konkursu był zarazem estetyczn i ekologiczny – bo miał też zwracać uwagę bardzo młodych ludzi na zaśmiecanie środowiska, uświadamiać, że to człowiek jest odpowiedzialny w dużej mierze za jego stan oraz wskazywać sposoby pożytecznego, pomysłowego wykorzystania przedmiotów lądujących na śmietnikach.      

9 czerwca finał konkursu w Miejskim Przedszkolu nr 16 połączono z uroczystym otwarciem ogrodu przy tej placówce po jego rewitalizacji. Obecne były dyrekcje wszystkich placówek biorących udział w rywalizacji oraz partnerzy, którzy  wnieśli swój wkład w metamorfozę ogrodu przy MP nr 16:  Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. W.S. Reymonta, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz fundacja Rething. Ta ostatnia – współpracująca z miejskimi jednostkami nie po raz pierwszy –  podarowała oraz zasadziła drzewa i krzewy owocowe, a dla dzieciaków poprowadziła lekcje ekologii. Kwiaty do ogrodu kupili też rodzice maluchów.   

A wyniki samego konkursu wyglądają tak: I miejsce i 2 tys. zł otrzymało Miejskie Przedszkole nr 4, II miejsce i 1 tys. zł – Miejskie Przedszkole nr 25  oraz Przedszkole Specjalne nr 24, a trzecia lokata, i 500 zł, przypadła Miejskim Przedszkolom nr 29 i 15. MP nr 16 zorganizowało konkurs przy współudziale Wydziału Edukacji, którego naczelnik Rafał Piotrowski też pojawił się na miejscu. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Częstochowy.  

 

Na zdjęciu: finał konkursu „Zaczarowany ogród” w MP nr 16 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0215 seconds.