Z ostatniej chwili

Pamiętamy o obrońcach Lwowa

2022-11-23 11:43:24 informacje
img

Z okazji 104. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem na placu Orląt Lwowskich na Rakowie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

22 listopada wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu – nowo wybrany wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz komendant częstochowskiego WCR ppłk Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, środowiska oświatowego i służb miejskich, a także członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Tradycyjnie zaangażowały się w miejską uroczystość patriotyczną klasy mundurowe.

104 lata temu zakończyła się bohaterska obrona Lwowa. W wyniku ofensywy wojsk polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się.

W walkach o Lwów życie oddawali także częstochowianie. Wśród nich był 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 r., broniąc reduty w lwowskim Domu Techników. 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu. Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, bronił Lwowa w listopadzie 1918 r. już w stopniu oficera.

Na zdjęciach: Uroczyste obchody 104. rocznicy Obrony Lwowa na placu Orląt Lwowskich

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.