Z ostatniej chwili

Pęd do liceów, ale i więcej chętnych do „branżówek” i techników

2024-07-24 11:33:27 informacje
img

Podsumowano wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Częstochowie. Dla tych, co „nie załapali się” do szkół, na których im najbardziej zależało, do 25 lipca trwa nabór uzupełniający – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Dane zebrane przez Wydział Edukacji UM Częstochowy pochodzą z 10 lipca. Dotyczą „pierwszej preferencji” podczas rekrutacji – czyli tych szkół i klas, na których konkretnym kandydatkom i kandydatom zależało najbardziej, a więc zostały przez nich wskazane na pierwszym miejscu. (Na kolejnych miejscach młodzi ludzie wpisywali szkoły i klasy, w których widzieliby się mniej chętnie).  
W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Miasto, na młodzież czekało łącznie 1630 miejsc w 62 oddziałach (klasach). Aplikujących do różnych szkół było w sumie 1440 osób  – a więc nie ma mowy, by ktokolwiek został „na lodzie”, nawet uwzględniając fakt, że 109 z tych dostępnych miejsce zostało zarezerwowanych dla uczennic i uczniów powtarzających pierwszy rok nauki w szkole średniej.
Największe zainteresowanie wzbudziły licea – i w tym przypadku chętnych było nieco więcej niż miejsc. W 27 oddziałach były 694 wolne miejsca dla nowych licealistów – przy 722 osobach zainteresowanych tymi szkołami. Jeśli natomiast ktoś „czyhał” na technika albo szkoły branżowe, mógł być najzupełniej spokojny. W technikach 594 nowe miejsca czekały na 515 chętnych w 25 oddziałach, a w „branżówkach”, w 11 oddziałach – 208 miejsc na 201 nowych uczennic i uczniów. W obu tych typach szkół było w klasach pierwszych jeszcze więcej miejsc, ale trzeba było je odliczyć dla tych, którzy nie zdali do kolejnej klasy.
Widać zatem, że uwagę kończących szkoły podstawowe wciąż najbardziej przykuwają licea ogólnokształcące. Jednak w tym roku daje się zauważyć jeszcze coś – zwiększone zainteresowanie szkołami technicznymi i branżowymi w porównaniu do poprzednich lat. Ci, którzy idą do ogólniaków, znacznie chętniej wybierają profile matematyczno-przyrodnicze niż humanistyczne. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się profil biologiczno-chemiczny – cieszył się nim zresztą zawsze i pewnie nieprędko to się zmieni. To z tych klas rekrutują się późniejsze kandydatki i kandydaci na wydziały lekarskie wyższych uczelni, a absolwentów tychże potrzeba w Polsce ogromnie. Z utrzymującej się popularności „biol-chemu” należy się więc cieszyć.
Trwa hossa popularności Zespołu Szkół im. dra Władysława Biegańskiego (z tamtejszym liceum) oraz I LO im. Juliusza Słowackiego – to wśród „ogólniaków”. Wśród techników szkołami pierwszego wyboru są Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego (a w tej szkole – kierunek „technik programista”) oraz Zespół Szkół Technicznych (tam najwięcej osób chce się uczyć na kierunku „aranżacja wnętrz”). W gronie „branżówek” największą popularnością cieszy się szkoła branżowa I stopnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego – i kierunek „fryzjer”.
W tegorocznej rekrutacji do częstochowskich szkół ponadpodstawowych nie powiodło się 52 osobom – tyle nie dostało się do żadnej ze wskazanych przez siebie placówek. W rekrutacji uzupełniającej – według danych Wydziału Edukacji UM z 10 lipca – dostępne były 184 wolne miejsca, w tym 39 w liceach, 89 w technikach i 56 w szkołach branżowych.
Szkoły niepubliczne oferowały aż 1487 uczniowskich „wakatów” przy 240 chętnych. W niepublicznych liceach było 607 wolnych miejsc, a zainteresowanych – 97; w technikach – 280 miejsc przy 122 chętnych; w szkołach branżowych – 600 miejsca i zaledwie 21 chętnych.  
Rekrutacja uzupełniająca wygląda bardzo podobnie do tej w pierwszym terminie. Ważne są punkty na świadectwie oraz z egzaminu ósmoklasisty. Przy naborze uzupełniającym nie funkcjonuje system elektroniczny – rekrutacja odbywa się bezpośrednio w poszczególnych szkołach, w naszym województwie – do 25 lipca. Wyniki – czyli  listy kandydatek/kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – będą ogłoszone 2 sierpnia.
Potem jeszcze potwierdzamy wolę przyjęcia do danej szkoły – w naszym województwie trzeba to będzie zrobić między 2 i 8 sierpnia. Ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych poznamy 9 sierpnia. Listy te można sobie sprawdzić na miejscu – czyli w szkole, do której się aplikowało – albo online: przez system rekrutacji lub aplikację mobilną eLO!  

Na zdjęciu: budynek Technicznych Zakładów Naukowych 

Fot. Łukasz Kolewiński/UM
 

Page generated in 0.0171 seconds.