Z ostatniej chwili

Politechnika bliżej z biznesem

2023-05-04 13:00:20 informacje
img

W kwietniu Politechnika Częstochowska sfinalizowała rozmowy dotyczące ważnych projektów, które łączą doświadczenia przedsiębiorców ze światem nauki i kreatywnością środowiska akademickiego.

17 kwietnia prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Marek Warzecha i doradca zarządu Klimas Wkręt-met ds. rozwoju biznesu Joanna Klimas-Leśniak złożyli podpisy na umowie o wzajemnych działaniach i wspólnych projektach. Spółka to rodzinna firma utworzona w 1990 r. przez Joannę i Wojciecha Klimasów. Początkowo działała lokalnie, szybko jednak zyskała zasięg ogólnopolski, a następnie europejski. Obecnie rozwija dystrybucję na kolejnych zagranicznych rynkach, a firmowa strategia GO GLOBAL wyznacza nowe, ciekawe kierunki.

Kilka dni później w siedzibie Węglokoks S.A. odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę pomiędzy biznesem a nauką. Przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Węglokoksu podpisali listy intencyjne. Są one początkiem działań, których celem jest przygotowanie kadr potrzebnych do rozwoju zakładów hutniczych. Spółka WĘGLOKOKS to silna marka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego. To także największy w Polsce eksporter węgla energetycznego, operator logistyczny i handlowy. Obecnie węgiel jest eksportowany głównie do krajów Unii Europejskiej, ale coraz silniej eksplorowane są rynki krajów Afryki Północnej i Azji Wschodniej. Działalność firmy na rynku krajowym to przede wszystkim handel produktami dla hutnictwa, dostawy magnetytu i flokulantów, materiałów dla górnictwa oraz handel biomasą i paliwami płynnymi dla przemysłu energetycznego.

25 kwietnia prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz i dyrektor generalny Brembo Lorenzo Paruta złożyli podpisy na umowie o współpracy. Firma jest wiodącym producentem systemów hamulcowych, głównie do samochodów i motocykli sportowych. Politechnika Częstochowska wraz z Brembo planuje wspólne projekty wprowadzające innowacje na rynku motoryzacyjnym.

Page generated in 0.0156 seconds.