Z ostatniej chwili

Prezydent Częstochowy znów na czele Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy

2021-09-24 14:30:54 informacje
img

Prezydent Częstochowy znów na czele Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy

Podczas Walnego Zgromadzenia w Iwano-Frankiwsku (Ukraina) na przewodniczącego Stowarzyszenia po raz drugi wybrano prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

21 i 22 września w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie obradowało Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy. Ze względu na pandemię zorganizowano je w formacie hybrydowym – na miejscu i online. 

W Iwano-Frankiwsku obecni byli przedstawiciele miasta-laureata Nagrody Europy w obecnym roku – czyli Chmielnickiego – a także Częstochowy, ukraińskiego Charkowa oraz niemieckich miast Altötting i Darmstadt. Online uczestniczyli z kolei reprezentanci Lublina i Gdyni oraz miast takich jak Ankara (Turcja), Donostia/San Sebastian (Hiszpania), Mülheim an der Ruhr i Würzburg (Niemcy), St. Pölten (Austria) oraz Udine (Włochy).  

Na spotkaniu wybrano nowe władze Stowarzyszenia na kadencję 2021-2023. Na jego czele po raz drugi stanął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, obejmując funkcję przewodniczącego.

Wiceprzewodniczącymi zostały miasta Altötting i Charków. Rozstrzygnęły się również wybory do prezydium Stowarzyszenia. W jego skład weszły Ankara, Darmstadt, Iwano-Frankiwsk, Mülheim an der Ruhr, St. Pölten, Udine i Würzburg. W składzie prezydium zasiada także przedstawiciel Rady Europy – Kęstutis Masiulis, przewodniczący Podkomisji Nagrody Europy, również obecny osobiście na posiedzeniu.  

Walnemu Zgromadzeniu tradycyjnie towarzyszyły Konferencja Burmistrzów oraz Forum Młodych,. Miasta dzieliły się doświadczeniami w sferze efektywności energetycznej w kontekście zrównoważonego rozwoju samorządów lokalnych.
– Wszyscy widzimy, jak bardzo zmienia się świat wokół nas i jak szybko te zmiany zachodzą. Klimat, zjawiska pogodowe mają coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. I jest to wpływ często katastrofalny. Mamy wiele powodów do poprawy efektywności energetycznej, której skutkiem jest zmniejszenie kosztów eksploatacji, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. 

Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody Europy zostało założone w Udine we Włoszech w 1984 roku. Częstochowa wchodzi w jego skład od 1998 roku, w którym – jako pierwsze miasto w Europie Środkowej i Wschodniej – otrzymała właśnie ten najwyższy laur Rady Europy: Prix de l’Europe. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.