Z ostatniej chwili

Przeciw "śmierdzącej inwestycji" - budowie instalacji do przetwarzania odpadów

2022-06-29 08:56:20 informacje
img

Przeciw budowie instalacji do przetwarzania odpadów, osadów ściekowych i odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki z całej Polski zaprotestowali radni Klubu Radnych Lewicy w Częstochowie.
Inwestycja ma powstać na ul. Legionów. Efektem procesu przetwarzania odpadów ma być - jak wyjaśniają radni - nawóz organiczny do wykorzystywania w rolnictwie i ogólnie uprawach roślin.
Inwestor - firma Agronica - nabyła teren przy ul. Legionów od Spółia Skarbu Państwa ARR Operator.
Klub Radnych Lewicy podkreśla, że zdaniem mieszkańców okolicznych dzielnic inwestycja obniży jakość życia na tym terenie oraz  wartość nieruchomości, bo wiadomo, że fetor z dowożonych osadów ściekowych i ciężki transport, który napłynie tam z całej Polski to główna część takiej działalności.
- Mieszkańcy słusznie obawiają się, że ten rodzaj działalności negatywnie wpłynie na jakość ich życia czy zdrowie, co wyrazili w złożeniu do tej pory kilkuset podpisów pod licznymi petycjami - podkreślają radni.
Kolejnym argumentem jest sam fakt posadowienia na rozwijających się terenach inwestycyjnych kontrowersyjnej  inwestycji. Przedsiębiorcy tam działający już kiedyś wyrazili swój sprzeciw wobec podobnej inwestycji, czyli spalarni. Również dla nich posadowienie tam takiej działalności wpływa negatywnie na otoczenie, w jakim chcą rozwijać swój biznes.  
Dotychczas instytucje państwowe: Spółka Skarbu Państwa WODY POLSKIE oraz wojewódzki RDOŚ (Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska) wydały pozytywne opinie dla tej działalności, co poniekąd otwiera szansę dla firmy Agronica do uzyskania właściwych pozwoleń w naszej gminie.
- My jako radni miasta z Klubu Lewicy dołożymy wszelkich starań, aby ta inwestycja nie powstała w tym miejscu. Jesteśmy zawsze otwarci na nowych inwestorów w Częstochowie i wspieramy ich działania na naszym rynku pracy, ale w tym przypadku sugerujemy zmianę lokalizacji tej inwestycji, ponieważ dbamy o dobro mieszkańców i przedsiębiorców - zapowiadają radni. Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali na konferencji prasowej  pod biurami posłów Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek. 

Fot. Materiały organizatora

Page generated in 0.0237 seconds.