Z ostatniej chwili

Przed sąd za narażenie pieszych na utratę życia

2021-10-15 12:51:32 informacje
img

Przed sąd za narażenie pieszych na utratę życia

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Rafałowi K., dotyczący narażenia pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – informuje rzecznik prasowy prok. Tomasz Ozimek

W toku dochodzenia ustalono, że 6 czerwca 2021 r. w Rędzinach koło Częstochowy kierujący samochodem osobowym marki VW Rafał K. wyprzedzał cztery pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych. W ten sposób stworzył realne zagrożenie potrącenia przechodzących przez przejście czterech osób, w tym dwóch dzieci w wieku 7 i 3 lat. Zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu należącego do Urzędu Gminy w Rędzinach.

Ponadto stwierdzono, że w 2011 r. Rafał K. był skazany na 7 lat i 6 miesięcy za spowodowanie w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. W wyroku tym sąd orzekł  wobec niego także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

W postępowaniu przedstawiono Rafałowi K. zarzuty narażenia pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przesłuchany przez prokuratora Rafał K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.    

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie, które w trakcie dochodzenia zostało przez sąd zamienione na środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i nakazu powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych.    

Rafał K. był również w przeszłości karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. 

Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi do 3 lat pozbawienia wolności, a za naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Page generated in 0.0176 seconds.