Z ostatniej chwili

Przystanek historia – o wojnie obronnej w naszym regionie

2023-01-25 11:37:46 informacje
img

Stratom sił niemieckich w rejonie Częstochowy w pierwszych dniach września 1939 poświęcony będzie kolejny wykład w Centrum Edukacyjnym IPN przy al. NMP 52. Spotkanie odbędzie się dziś, 25 stycznia, o godz. 18.00 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W niemieckim planie ataku na Polskę częstochowski odcinek frontu odgrywał szczególną rolę. Przez rejon Częstochowy wiodła najkrótsza droga z niemieckiej części Górnego Śląska na Warszawę. Był to zatem jeden z kluczowych kierunków niemieckiego uderzenia i to właśnie w tym rejonie nieprzyjaciel skoncentrował siły główne swej najsilniejszej 10 Armii w postaci XVI, IV i XV Korpusu Armijnego, które uderzyć miały właśnie pod Częstochową. 

Na drodze potężnego natarcia ośmiu niemieckich dywizji – w tym dwóch pancernych i dwóch lekkich – o świcie 1 września 1939 roku do boju stanęły trzy polskie jednostki z Armii „Łódź” i Armii „Kraków” – 7 Dywizja Piechoty oraz Wołyńska i Krakowska Brygada Kawalerii. 

Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej oraz sprzętowej przeciwnika, jednostki te z poświęceniem prowadziły działania opóźniające jego marsz. Determinacja polskich żołnierzy spowodowała, że w pierwszych dniach II wojny światowej częstochowski odcinek frontu stał się areną zmagań, które dla niemieckiego agresora okazały się bardzo krwawe. Warto zdać sobie sprawę, że 1 września walczące na styku dwóch polskich armii Wołyńska Brygada Kawalerii i 7 Dywizja Piechoty łącznie zadały nieprzyjacielowi jedne z największych strat w ludziach i sprzęcie na całym froncie polsko-niemieckim.

Jak zatem wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Jak prezentowały się one na tle ogólnych strat 10 Armii? Ile czołgów straciła niemiecka 4 Dywizja Pancerna pod Mokrą? Który z bojów był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz innych mało znanych faktach będzie można posłuchać podczas środowego spotkania. 

Wykład„Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty” wygłosi Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej (OBEN) Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Będzie to już 14. odcinek cyklu ,,II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody”. 

Wykład odbędzie się dziś, w środę 25 stycznia, o godz. 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego przy al. Najświętszej Maryi Panny 52. Wstęp wolny! 

Na zdjęciu: Przystanek Historia przy al. Najświętszej Maryi Panny 52 

Fot. z portalu edukacyjnego IPN

Page generated in 0.0161 seconds.