Z ostatniej chwili

Radni zadecydują, czy w Częstochowie zlikwidować finansowanie lekcji religii

2022-11-28 14:05:03 informacje
img

W Częstochowie chcą likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Chodzi o to, że rokrocznie coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, a koszty organizacji zajęć nie maleją. Samorządy w całej Polsce są postawione przez rząd w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Częstochowscy radni wobec tego, szukając oszczędności, chcą żeby środki z organizacji lekcji religii mogły trafić na inne ważne potrzeby mieszkańców. 

Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to 9.563.454,00 zł. Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w szkołach w 70% (6.694.418,00 zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (2.869.036,00 zł) z dochodów własnych miasta – wylicza pomysłodawca rozwiązania, radny lewicy z Częstochowy Sebastian Trzeszkowski.

Z odpowiedzi, jakiej udzieliło Ministerstwo Edukacji w 2019 roku, wiadomo, że religia kosztuje państwo polskie ok. 1,5 mld zł rocznie. Dla porównania z Częstochową, Poznań wydaje na lekcję religii ponad 21 mln zł, Gdańsk i Szczecin ponad 15 mln zł. 

W imieniu Klubu Radnych Lewicy w Częstochowie radny Sebastian Trzeszkowski złożył projekt uchwały w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy. 

W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy – czytamy w uchwale. 

Rodzice często zwracają się do nas radnych z wnioskami, żeby religia wróciła do salek katechetycznych – tłumaczymy, że to nie nasze kompetencje, jednak jak widać, temat jest istotny. Obecne zajęcia w szkole, wydaje się, nie służą ani samej religii, ani dzieciom i młodzieży. Jeśli zajęcia w szkole, to z pewnością bardziej religioznawstwo niż religia. W Częstochowie zatrudniamy ponad 130 księży, sióstr oraz katechetów. Kosztuje nas to ponad 9,5 mln zł rocznie, a uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w zajęciach – jednak koszty nie maleją, a nas jako miasto na to nie stać – komentuje Trzeszkowski 

Wiemy, że z tym rządem całkowita likwidacja finansowania lekcji religii jest raczej niemożliwa. Natomiast mamy dość racjonalną propozycję. Jeśli rząd chce finansować lekcje religii, niech robi to sam. Obecnie jako Częstochowa dokładamy do tych zajęć blisko 3 miliony złotych rocznie. Niech rząd zwiększy nam subwencję  tak, aby pokrywała w 100 procentach organizację zajęć lekcji religii. Jako samorząd zmuszony do szukania oszczędności, zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii, będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców – tłumaczą radni Lewicy z Częstochowy.

Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań - dodaje Trzeszkowski.

Projekt uchwały jako pierwsze czytanie pojawi się w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta Częstochowy, która odbędzie się 1 grudnia. Głosowanie planowane jest na następnej sesji budżetowej, którą zaplanowano na 16 grudnia.

Choć Częstochowa to duchowa stolica Polski, to pod Jasną Górą od lat rządzi lewica. W ostatnich wyborach lewicowy Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wygrał wybory w pierwszej turze. To z jego inicjatywy Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło finansowanie zabiegów in vitro. Czy teraz będzie pierwszym miastem w Polsce, które nie będzie finansować lekcji religii?

Page generated in 0.0162 seconds.