Z ostatniej chwili

Rocznicowe kwiaty

2025-05-12 13:44:30 informacje
img

9 maja – w 90. rocznicę urodzin wybitnej poetki – delegacja miejskiego samorządu złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku przy ul. 7 Kamienic 17. To tam „Haśka” – Halina Poświatowska – przyszła na świat – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
W asyście funkcjonariuszy częstochowskiej Straży Miejskiej kwiaty w miejscu narodzin Haliny Poświatowskiej złożyli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Banaś oraz naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Robert Jasiak.
Halina Poświatowska (1935-1967) uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej poezji drugiej połowy XX wieku. Przyszła na świat jako Helena Myga. Zmieniła imię na Halina w roku 1961 – i tym imieniem podpisywała wszystkie wiersze i inne publikacje. Debiutowała w roku 1956 w „Gazecie Częstochowskiej”, „odkryta” przez krytyka i poetę Tadeusza Gierymskiego.   
Przez niemal całe życie zmagała się z poważną wadą serca. W roku 1958, przy wsparciu m.in. amerykańskiej Polonii, wyjechała na operację kardiologiczną do Stanów Zjednoczonych. Uzyskała stypendium w elitarnym Smith College. Choć proponowano jej robienie doktoratu w Stanford, wróciła do Polski na studia filozoficzne i pracę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zmarła w 1967 r. w Warszawie. Na częstochowskim cmentarzu Rocha spoczywa wraz z mężem i najbliższymi krewnymi.
Poświatowska „nawiedza” Częstochowę przez cały rok przy różnych okazjach – nie tylko tych najbardziej odświętnych.  W mieście odbywają się inspirowane postacią „Haśki” konkursy literackie – począwszy od Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, w którym jurorami bywali najwybitniejsi współcześni polscy poeci, na lokalnych konkursach dla dzieci i młodzieży skończywszy.  Kilka lat temu na blokach w dzielnicy Północ pojawiły się poświęcone poetce murale wykonane przez młodzież uczącą się wówczas w Zespole Szkół Plastycznych. Na Tysiącleciu jest ulica jej imienia, a w III Alei –  ławeczka, na której można przysiąść obok rzeźby poetki i jej kotka. Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej – znajduje się przy ul. Jasnogórskiej.
Piosenkę „Haśka” – której towarzyszy muzyczne video – nagrała częstochowska wokalistka Ana Andrzejewska, a wiosną 2018 r. plac Biegańskiego był scenerią wielkiego, retransmitowanego przez radiową „Trójkę” koncertu „Puls”, opartego na motywach życia i twórczości  Poświatowskiej, z udziałem m.in. Wojciecha Waglewskiego, Moniki Brodki, Renaty Przemyk i trip-hopowych muzyków z Bristolu. 

Fot. Łukasz Kolewiński/UM

Page generated in 0.0171 seconds.