Z ostatniej chwili

Rocznicowy dokument

2021-12-13 11:33:33 informacje
img

W tym roku mija 40. rocznica wprowadzenia przez władze PRL-u stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji DKF „Rumcajs”  zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Zwykli ludzie, niezwykłe  sprawy – historia Solidarności częstochowskiej”, która odbędzie się w Klubie „Politechnik” (al. Armii Krajowej 23/25) dziś, w poniedziałek 13 grudnia o godz. 19.45. 

Film pokazuje udział mieszkańców Częstochowy  i regionu w polskiej drodze do  niepodległości. 

Autorzy zaprosili do nagrania naocznych świadków, którzy uczestniczyli w walce o demokrację. Wspomnienia te są udokumentowane niepublikowanymi wcześniej materiałami filmowymi i fotograficznymi z tamtego okresu.

Film otrzymał II nagrodę wśród filmów upamiętniających 40. rocznicę powstania „Solidarności” na XV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”  2020.

Scenariusz napisali Wojciech Rotarski i Krzysztof Kasprzak, reżyseria – Krzysztof Kasprzak i Jurek Joniec, montaż - Robert Nawrot, muzycznie zilustrował go Janusz Yanina Iwański.

Producentem filmu jest Studio Filmowe Kas Film, współproducentami: IPN oddział w Katowicach i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wstęp na seans filmowy jest wolny. 

Tekst ilustruje zdjęcie z filmu, autor Sławomir Wiewiór

Page generated in 0.0234 seconds.