Z ostatniej chwili

Rozpoczynają się szczepienia dla nastolatków

2021-05-20 17:40:07 informacje
img

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla szesnasto- i siedemnastolatków. E-skierowania są już wystawione wszystkim osobom z rocznika 2004. Młodzież z rocznika 2005 otrzymuje e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.
E-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki.
Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich osoby z rocznika 2003 od początku tygodnia mają już wystawione e-skierowanie i mogą się zarejestrować na szczepienie
W poniedziałek 17 maja e-skierowania zostały wystawione osobom, które do tego dnia skończyły 16 lat oraz wszystkim osobom z rocznika 2004.
Pozostali, którzy 16 lat skończą dopiero w nadchodzących tygodniach będą mieć wystawione e-skierowania wraz urodzinami – raz w tygodniu, w poniedziałki. Jeśli więc ktoś 16. urodziny będziesz obchodzić np. 20 maja, e-skierowanie będzie wystawione w poniedziałek 24 maja. Wtedy też będziesz mógł zapisać się na termin i godzinę szczepienia przeciw COVID-19.
Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Teraz już wszystkie osoby z rocznika 2003 powinny mieć wystawione e-skierowanie i mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.

KWESTIONARIUSZ I ZGODA OPIEKUNA
16- i 17-latkowie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Można to zrobić w domu – kwestionariusz jest dostępny do pobrania i wydruku pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19. Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda, to brak konieczności obecności rodzica podczas szczepienia.
Ważne! Kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.
Jeśli do Punktu Szczepień nastolatek przyjdzie bez wypełnionego formularza – dostanie go do wypełnienia w placówce. W takiej sytuacji osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie.

Jak się zarejestrować na szczepienie?
1. Zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podamy, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Podczas rejestracji wybieramy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podamy numer telefonu - otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
2. Zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
Poprzez e-rejestrację można zarejestrować się na dwa sposoby – za pomocą Profilu Zaufanego (to pełna rejestracja) i bez użycia Profilu Zaufanego (to szybka ścieżka).
I. Pełna rejestracja z Profilem Zaufanym
Wymaga zalogowania się przez Profil Zaufany. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu osoby rejestrującej się. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo chcemy się zaszczepić w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla siebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS. Informacja zostanie ponowiona dzień przed planowanym terminem.
II. Szybka rejestracja bez Profilu Zaufanego
Można skorzystać z szybkiej ścieżki rejestracji na szczepienie – bez logowania się przez Profil Zaufany. Wystarczy, że podamy swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu, otrzymamy wówczas propozycję terminu i miejsca szczepienia.
Należy wejść na stronę Zarejestruj się na szczepienie i przejść na stronę e-rejestracji. Wybrać jedną z dwóch ścieżek: „szybka rejestracja”. Wpisać dane i kliknąć „Zarejestruj się”. Wówczas otrzymamy wiadomość SMS z kodem. Kod trzeba wpisać w okienko, które pojawiło się po kliknięciu Zarejestruj się. Po zapisaniu się na termin szczepienia, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie z systemu e-zdrowie.
UWAGA! Szybka ścieżka służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie można go jednak w ten sposób zmienić lub anulować.
Jeśli dane nie będą się zgadzały, zobaczymy komunikat "Rejestracja nie jest możliwa". Może się tak zdarzyć jeśli np. podamy błędnie nazwisko lub PESEL, nie many przy sobie telefonu i nie możemy podać kodu, nie podamy wszystkich potrzebnych danych, nie mamy wystawionego e-skierowania.
3. Skontaktować się z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcemy zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – wystarczy się z nim skontaktować. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień.
Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego terminu należy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień niedaleko miejsca zamieszkania z terminem, który pasuje.
4. Wysłać SMS
Wystarczy wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów (oba numery prowadzą do jednego systemu), połączymy się z systemem, który pokieruje nas krok po kroku. Najpierw zostaniemy poproszeni o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dogodny, będzie można wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymamy SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Page generated in 0.0158 seconds.