Z ostatniej chwili

Śmiertelny wypadek na torach

2022-08-22 10:57:19 informacje
img

Policjanci z Częstochowy pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin pracowali na miejscu wypadku ze skutkiem śmiertelnym na przejeździe kolejowym w Jackowie. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł tam mężczyzna kierujący ciągnikiem. Policja apeluje, aby przed przejazdem kolejowym zawsze zatrzymać się i sprawdzić, czy można bezpiecznie przejechać na drugą stronę torowiska.

Do zdarzenia doszło 18 sierpnia około 18.00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Jackowie w gminie Kruszyna. Jak wynika z policyjnych ustaleń, kierujący niezarejestrowanym ciągnikiem rolniczym samodzielnej konstrukcji z przyczepą nie zachował ostrożności i wjechał na przejazd kolejowy, wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Gdynia-Zakopane. W wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Na miejscu zorganizowany został transport zastępczy dla ponad 300 pasażerów składu, z których żaden nie odniósł obrażeń.

Wstępne ustalenia wskazują, że kierującym ciągnikiem był 64-letni mieszkaniec gminy Kruszyna. Wszczęte postępowanie ma wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego tragicznego w skutkach zdarzenia oraz potwierdzić tożsamość tragicznie zmarłego kierowcy.

Czynności na miejscu wypadku prowadzone były pod nadzorem prokuratora z Częstochowy.

Policja przypomina, że:

  • -zbliżając się do torowiska, należy jechać z prędkością, która umożliwi nam zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu;
  • -przed wjechaniem na tory należy się upewnić, czy nie nadjeżdża pociąg lub inny pojazd szynowy, szczególnie gdy jest ograniczona widoczność, a przejazd kolejowy nie jest strzeżony;
  • -nigdy nie powinno się przejeżdżać przez tory, gdy widzi się lub słyszy nadjeżdżający pociąg
  • -nie można wyprzedzaćinnych pojazdów na przejeździe ani przed nim.
  • -nie powinno się zatrzymywać przy samych torach – pociąg jest od nich szerszy i potrzebuje więcej miejsca.

Kierowcy zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0167 seconds.