Z ostatniej chwili

Sprawdź, jak skorzystać z sanatorium z ZUS

2024-10-17 10:19:57 informacje
img

24 października 1934 r. prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Zgodnie ze swoim statutem ZUS podejmuje również działalność edukacyjną i prewencyjną (wystawy higieniczne, plakaty promujące bhp czy finansowanie kolonii letnich dla dzieci). Środki z nadwyżek finansowych, które powstały dzięki reinwestycji składek ubezpieczeniowych, przeznacza na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne) oraz prozdrowotne. 

ZUS podejmował się nie tylko zadań ubezpieczeniowych, ale również propagował profilaktykę wypadków w zatrudnieniu i zapobieganie chorobom zawodowym. Działania na rzecz poprawy zdrowia realizuje do dzisiaj m.in. poprzez rehabilitację leczniczą – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Choroby czy urazy, które stanowią zagrożenie dla naszej aktywności zawodowej, mogą doprowadzić do utraty zdolności do pracy. Z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskamy po rehabilitacji. 

Dodatkowo musimy spełnić jeden z poniższych warunków:

•    jesteśmy ubezpieczeni w ZUS (pracujemy zawodowo),

•    pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,

•    pobieramy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli:

•    podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,

•    staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (wniosek PR-4) może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, mówimy oczywiście o lekarzu, u którego się leczymy. Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację także w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na eZUS (Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Wówczas omijamy już tę część dostarczenia wniosku do placówki, gdyż przesyłany jest on online – informuje rzeczniczka.

Warto pamiętać, by na badanie u lekarza orzecznika zabrać dokumentację z leczenia.

Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku. 

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia. Wyjazd do sanatorium to leczenie stacjonarne. Lekarz orzecznik może skierować nas też na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania, bez potrzeby przebywania w ośrodku non stop. 

Na rehabilitację leczniczą stacjonarną ZUS wysyła tak, by podróż do sanatorium była dogodna dla pacjenta, najbliżej miejsca zamieszkania, co nie oznacza, że mieszkańcy w województwa śląskiego nie będą kierowani do sanatoriów w innym województwie niż śląskie. ZUS ma podpisane umowy z placówkami sanatoryjnymi w całej Polsce, tak więc mieszkańcy województwa będą również kierowani do sanatoriów na Dolnym Śląsku, w Małopolsce czy nad morzem. 

– Co ważne, taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje. To ZUS ponosi całkowity koszt, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej – dodaje rzeczniczka.

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są w całej Polsce, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Wysowej Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju, Polańczyku, Krynicy Zdrój, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie, Ciechocinku czy Świeradowie Zdroju. 

Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, schorzeń psychosomatycznych, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej ZUS www.zus.pl, w zakładce „Prewencja rentowa”

Page generated in 0.0163 seconds.