Z ostatniej chwili

Świąteczna Częstochowa – od początku grudnia

2023-11-27 11:32:22 informacje
img

1 grudnia rozbłyśnie w centrum miasta świąteczna iluminacja. W pierwszy weekend grudnia na pl. Biegańskiego odbędą się też koncerty i świąteczny jarmark, którego partnerem jest Urząd Marszałkowski. Dodatkową atrakcją będzie 33-metrowe koło widokowe – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
– Zbliża się czas przedświątecznych przygotowań. Dlatego już dziś – wspólnie z Województwem Śląskim oraz Częstochowską Organizacją Turystyczną – chcemy zaprosić w przyszły piątek o godz. 18.00 na wydarzenie, dzięki któremu odczujemy w mieście świąteczny nastrój  – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – W ramach „Świątecznej Częstochowy” przez weekend będą też inne atrakcje, stoiska oraz koncerty, z piątkowym występem „Chłopców z Placu Broni”.  
– To kolejne przedsięwzięcie w Częstochowie, w które włącza się samorząd Województwa Śląskiego – dodaje wiceprzewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk, nawiązując także do finalizowanej umowy dotyczącej rozpoczęcia współfinansowania i współprowadzenia Filharmonii Częstochowskiej przez władze marszałkowskie. – Mam nadzieję, że impreza ze świątecznym jarmarkiem okaże się udana, a nasza współpraca będzie się rozwijać z korzyścią dla mieszkańców.    
Już w miniony piątek można było w centrum Częstochowy poczuć trochę zapach świąt, bo rozpoczął się montaż żywej choinki na pl. Biegańskiego. To 12-metrowa daglezja z posesji przy ul. Wyszyńskiego, pozyskana dzięki zgłoszeniu drzew przeznaczonych do usunięcia przez mieszkańców, które można dzięki temu zagospodarować jako miejskie choinki (druga mniejsza daglezja stanie niebawem na pl. Orląt Lwowskich).
Pl. Biegańskiego od 1 grudnia zmieni się w świąteczny plac zabaw z takimi elementami przestrzennymi jak: lokomotywa, bolid, karuzela, bombka czy ramka, w której będzie można sobie zrobić zdjęcie (sponsorem ramki jest Tel-Bruk). Pojawią się także inne elementy świetlne, jak sople ledowe –pomiędzy słupami oświetlenia w alei NMP, komplety lampek świetlnych, które zostaną powieszone na drzewach, a także elementy ramowe na słupach (montaż zlecił Miejski Zarząd Dróg). Firma Jawo tradycyjnie już zajmie się dekoracjami w III Alei, przy „Dziewczynce z gołębiami”.
Dzięki partnerstwu z Urzędem Marszałkowskim miasto zaplanowało też inne atrakcje, w tym – w sobotę i niedzielę jarmark mikołajkowo-przedświąteczny, a także koncerty – od piątku do niedzieli. Muzyczną gwiazdą piątkowego wieczoru będą Chłopcy z Placu Broni, w sobotę –kwintet jazzowy Michała Rorata, a w niedzielę folkowa Kapela Góralska Hora.
Jarmark ze stoiskami oraz food-truckami (do którego zgłosiło się już ponad 30 wystawców) to także efekt współpracy Częstochowskiej Organizacji Turystycznej z „Życiem Częstochowy i Powiatu”. Będzie się tam można zaopatrzyć w różnego typu mikołajkowe i świąteczne prezenty.
Zasadnicza część piątkowej imprezy rozpocznie się o godz. 18.00, po rozświetleniu placu Biegańskiego. Tego dnia na placu pojawią się Święty Mikołaj i elfy. 1 grudnia na placu powinno też już działać koło widokowe wysokości 33 m, z którego będzie można oglądać panoramę przystrojonego świątecznie centrum miasta. To przedświąteczna nowość na „Bieganie”. „Częstochowa Eye” na głównym placu naszego miasta będzie jedyną komercyjną  przedświąteczną atrakcją (oprócz jarmarku w III Alei NMP).
Partnerem wydarzenia związanego ze świątecznym jarmarkiem jest samorząd Województwa Śląskiego z reprezentującym częstochowski subregion członkiem zarządu województwa  Grzegorzem Boskim i nadzorowanym przez niego Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
W spotkaniu zapowiadającym „Świąteczną Częstochowę” uczestniczył także dyrektor Jakub Sikora z Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, która koordynuje organizacyjnie imprezy w dniach 1-3 grudnia. Obecni byli także: Robert Jasiak – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM, Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych oraz Konrad Kokoszka – dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Częstochowie.


Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0176 seconds.