Z ostatniej chwili

Światowy Dzień Nerek

2021-03-11 12:27:36 informacje
img

Problemy z nerkami i układem moczowym może mieć nawet 4 miliony Polaków, ale większość chorych zgłasza się do lekarza dopiero wówczas, gdy pojawiają się bolesne objawy.

W Światowym Dniu Nerek lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przypominają, że niewykryte, nieleczone i rozwijające się przez wiele lat choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Z kolei zatrucia organizmu wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania nerek mogą prowadzić do śmierci. Każdego roku lekarze diagnozują choroby nerek u ponad 4 tysięcy osób.

Główną przyczyną schorzeń nerek są choroby cywilizacyjne, przede wszystkim cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Grupę podwyższonego ryzyka zachorowania stanowią osoby w wieku 45-75 lat. Nieleczona przewlekła choroba nerek prowadzi do konieczności stosowania tzw. terapii nerkozastępczej, której poddawanych jest każdego roku ponad 20 tysięcy Polaków. Od początku lat 90. liczba osób dializowanych wzrosła aż... 10-krotnie (dane Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego)

Regularna diagnostyka układu moczowego pozwala zapobiec rozwojowi chorób. Jest bezpłatna, wystarczy skierowanie na badania od lekarza rodzinnego. Badanie moczu oraz morfologia krwi, a także regularny pomiar ciśnienia krwi wystarczą, by w porę wychwycić niepokojące objawy. Ważna jest także regularna konsultacja z urologiem, który zlecić może dodatkowe badania oraz na bieżąco ocenia stan zdrowia narządów układu moczowego. Po ukończeniu 40. roku życia profilaktyczne wizyty u urologa powinny się odbywać co najmniej raz w roku.

Page generated in 0.0154 seconds.