Z ostatniej chwili

Szef „mafii paliwowej” namierzony na Ukrainie przez śląskich „łowców głów”

2021-05-31 14:48:35 informacje
img

Poszukiwany od 12 lat szef „mafii paliwowej” został namierzony przez śląskich „łowców głów” na Ukrainie. Dzięki pomocy Attache gruzińskiego Wydział Śledczy Ukraińskiej Policji Kryminalnej zatrzymał go w Kijowie. Teraz 44-letni, pochodzący z Częstochowy mężczyzna czeka w areszcie na ekstradycję do Polski - informuje śląska Policja.
W roku 2009 Komenda Miejska Policji w Częstochowie wszczęła  na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie poszukania 32-letniego wówczas Łukasza B. - mieszkańca tego miasta.
Mężczyzna był poszukiwany za to, że w okresie od października 2000 do maja 2004 r. w Częstochowie, Siewierzu i innych miejscowościach na terenie kraju, działając wspólnie z innymi osobami, założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która miała na celu dokonywanie przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz karno-skarbowych. Łukasz B. był także poszukiwany na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową Częstochowa-Północ.
Z uwagi na wagę sprawy, w roku 2012 sprawę przejął Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Już podczas wstępnych ustaleń stwierdzono, że poszukiwany opuścił kraj i pojechał do jednego z krajów poza Unią Europejską. Dalsze działania doprowadziły do ustalenia, że  przebywa na Ukrainie. W związku z tym nawiązano współpracę z urzędującym w Polsce Attache do spraw policyjnych gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za jego pośrednictwem przekazano posiadane informacje bezpośrednio stronie ukraińskiej. Attache zajął się również koordynacją współpracy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Wydziałem Śledczym Ukraińskiej Policji Kryminalnej w Kijowie. Pozwoliło to m.in.  ustalić, że poszukiwany  posługuje się na Ukrainie podrobionym paszportem na inne personalia i prowadzi tam działalność gospodarczą.
W wyniku wspólnych działań 25 maja Łukasz B. został zatrzymany w Kijowie i osadzony w areszcie. 28 maja ukraiński sąd zdecydował o aresztowaniu go na 40 dni.
Wszczęta została procedura jego ekstradycji.
Na zdjęciu: Zatrzymany Łukasz B.
Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0153 seconds.