Z ostatniej chwili

Szkoła pełna piękna

2024-10-28 10:56:44 informacje
img

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej co roku przygotowuje wernisaż, na który trafiają efekty twórczych wysiłków młodzieży z kilku częstochowskich placówek. W tym roku przy okazji można było się cieszyć wyremontowaną salą gimnastyczną – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Na otwartą 21 października „XXIII Wystawę Piękna” złożyło się ponad pół tysiąca prac plastycznych, technicznych i rzemieślniczych o charakterze dekoracyjnym. Autorami są uczniowie i uczennice placówki przy ul. Krótkiej oraz innych częstochowskich szkół i ośrodków – Zespołów Szkół Specjalnych nr 23, 28 i 45, Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczego nr 1 i 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi. Część prac wyszła spod rąk podopiecznych Fundacji „Oczami Brata” oraz częstochowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Na miejscu młodzież ma możliwość oddawania głosów na pracę, która szczególnie wpada im w oko – a jest się czemu przyglądać, są portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, abstrakcje, także formy przestrzenne! Najprzychylniej odebrani przez zwiedzających autorzy i autorki są na końcu specjalnie nagrodzeni i wyróżnieni.   
Wiele pozytywnych wrażeń wzbudziły twórcze warsztaty integracyjne – nieodłączny element corocznego wernisażu. Sale lekcyjne zamieniły się w kreatywne pracownie plastyczne, a młodzież tworzyła prace na podsunięte im tematy – było wśród nich także „Miasto moich marzeń”. Dyskretnie wspierani przez nauczycieli, uczestnicy i uczestniczki warsztatów z wielkim zaangażowaniem przystąpili do dającej wiele radości pracy, ogromne arkusze szarego papieru błyskawicznie zaczęły nabierać barw.
Wernisażowi towarzyszyło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej po niedawno zakończonym gruntownym remoncie, nadzorowanym przez miejski Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych. Stąd obecność dwójki urzędników tej jednostki, którzy na co dzień zajmują się niezliczonymi podobnymi inwestycjami w miejskich szkołach –  Aleksandra Sałackiego i Kseni Jaros. Ze strony Urzędu Miasta obecny był też naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski. Byli reprezentanci innych instytucji miejskich i wojewódzkich – szkół, Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Regionalnego Ośrodka Kultury czy Kuratorium Oświaty w Katowicach. Z zaproszenia skorzystała też szczególna przy tej okazji postać – Joanna Jeżewska-Desperak, uznana artystka i pedagożka, która podzieliła się z młodymi ludźmi częścią swojej twórczości, gorąco zachęcając ich do kontynuowania własnej aktywności w tej dziedzinie.
W świeżutkiej sali gimnastycznej na gości czekał jeszcze poczęstunek na słodko i występ szkolnego zespołu tanecznego.
Na zdjęciach: wernisaż w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Krótkiej 

Fot. Materiały udostępnione przez szkołę 

Page generated in 0.0183 seconds.