Z ostatniej chwili

To właśnie na ich pomocną dłoń możemy liczyć

2021-12-13 12:34:52 informacje
img

Stykając się z przemocą, zwracajmy się śmiało do osób, które wiedzą, jak pomagać. Miasto przygotowało wraz z nimi krótki spot filmowy. Może dzięki niemu w razie potrzeby będzie nam do nich bliżej… – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – to symboliczne zakończenie światowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Miasto przygotowało w związku z tym krótki spot filmowy. Jeśli zachęci choć jedną osobę do szukania wsparcia w osobistych trudnościach bądź dramacie, przerwania milczenia, wyrwania się z sytuacji, która teraz być może wydaje się nie do rozwiązania – film spełni swoją rolę. 

W materiale do szukania wsparcia w razie doświadczania przemocy, fizycznej bądź psychicznej, zachęcają ci, którzy umieją pomagać i mają w tym lata doświadczeń. To specjalistki i specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, częstochowskiej policji, samorządu, Centrum Interwencji Kryzysowej, stowarzyszenia ETOH i Częstochowskiego Telefonu Zaufania… To właśnie te osoby słyszymy po drugiej stronie, gdy dzwonimy do tych instytucji w potrzebie, to na spotkanie z nimi możemy liczyć…  

Spot można obejrzeć m.in. na oficjalnym kanale miasta w serwisie YouTube. 

„16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” co roku – nawet mimo utrudniającej takie akcje pandemii – przypomina, że prawa kobiet są tożsame z prawami człowieka, a przemoc wobec kobiet jest tych praw łamaniem.  

Te nieco ponad dwa tygodnie zawierają się między ważnymi datami w kalendarzu działań na rzecz podstawowych ludzkich praw – 25 listopada, czyli Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a przypadającym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. W „16 dniach” mieszczą się też inne symboliczne daty – 1 grudnia, a więc Światowy Dzień AIDS, a także 6 grudnia – upamiętniający napędzane nienawiścią wobec kobiet zastrzelenie przez 25-latka kilkunastu absolwentek politechniki w Montrealu w Kanadzie w 1989 r.

Tekst ilustruje kadr ze spotu przygotowanego przez Urząd Miasta

Page generated in 0.0207 seconds.