Z ostatniej chwili

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego przy Łódzkiej

2022-06-21 13:52:17 informacje
img

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS likwiduje barszcz Sosnowskiego, który pojawił się na należących do spółki działkach przy ul. Łódzkiej. Na tę śmiertelnie niebezpieczną roślinę podczas rutynowego patrolu natrafili strażnicy miejscy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna z rodziny selerowatych, pochodzi z rejonu Kaukazu i osiąga do nawet 3-4 m wysokości. Chwast z łatwością i bardzo szybko się rozrasta. Wykazuje przy tym duże zdolności regeneracyjne i może kiełkować nawet przez kilka lat. Jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka – powoduje  groźne oparzenia II, a nawet III stopnia i jest silnie toksyczny. 

Co jakiś czas roślina pojawia się na miejskich terenach, m.in. na działkach przy ul. Łódzkiej, na których w przyszłości mają powstać TBS-y. To tam – podczas rutynowej kontroli – strażnicy miejscy odkryli nowe „ognisko” barszczu Sosnowskiego. 

Spółka ZGM TBS, do której obecnie należą te tereny, od razu podjęła działania, by zlikwidować roślinę. W pierwszej kolejności miejsca wzrostu barszczu ogrodzono specjalną taśmą ochronną. Potem wynajęte przez spółkę służby wykonały oprysk rośliny środkiem chemicznym. Teraz kwiatostany barszczu zostaną zniszczone i zutylizowane. 

ZGM TBS apeluje o niewchodzenie na wskazany teren przy ul. Łódzkiej – od strony zachodniej – na odcinku od ul. Wawrzynowicza do ul. Elsnera. 

– Pod żadnym pozorem nie sprawdzajmy na sobie, czy roślina faktycznie powoduje oparzenia. Zaufajmy tym, którzy mają sprawdzoną wiedzę. Już nieraz lekkomyślność i zwykła ciekawość doprowadziły do tragedii – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny, prezes zarządu ZGM TBS sp. z o.o. w Częstochowie.     

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0215 seconds.