Z ostatniej chwili

Uwaga! Dzikie zwierzęta na drogach

2022-11-17 13:16:58 informacje
img

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może się okazać bardzo niebezpieczne, szczególnie dla osób podróżujących samochodami. Sarny, dziki czy lisy w okresie wiosennym oraz jesiennym częściej wychodzą na nasze drogi, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdów przez las, ale także w pobliżu łąk czy pól – informuje Policja.

Dzikie zwierzęta na drodze można spotkać przez cały rok, jednak wiosną oraz jesienią zdarza się to częściej, a tym samym wzrasta ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem sarny, dzika czy lisa, co może okazać się bardzo niebezpieczne.

Należy pamiętać, aby nigdy nie lekceważyć znaku drogowego „Dzikie zwierzęta”. Widząc go, jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu w myśl zasady „Im wolniej jedziesz, tym więcej czasu masz na reakcję”. Ważne jest również, aby obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę na drodze lub przy drodze, należy natychmiast zwolnić.

Pamiętaj!

Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, dzika czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach – za nim mogą podążać kolejne. Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny – zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne – może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić o nim Policję.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdów przez las, ale także w pobliżu łąk czy pól.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0161 seconds.