Z ostatniej chwili

Uwaga na czad!

2021-10-12 14:00:10 informacje
img

Rozpoczął się sezon grzewczy. Temperatury są coraz niższe, więc częściej palimy w kominkach, piecach, czy korzystamy z grzewczych urządzeń gazowych. Każdego roku czad zbiera swoje śmiertelne żniwo. Policja apeluje: zabezpieczmy siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to cichy zabójca. Niewyczuwalny i niewidzialny jest ogromnym zagrożeniem. Ilość zatruć nim wzrasta zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy mieszkania, paląc w kominkach czy piecach. 

Co zrobić, aby być bardziej bezpiecznym? Najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest montaż czujnika tlenku węgla. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinien być on zainstalowany, aby spełniał swoją funkcję.

Oto kilka rad, jak właściwie zabezpieczyć siebie i bliskich przed tym cichym zabójcą:

-Zainstaluj czujnik tlenku węgla, którego podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

-Czujniki powinny się znaleźć w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę opuścić zagrożony obszar.

-Nie instaluj czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

-Gdy nie masz możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Rób to szczególnie przed snem, kiedy masz przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

-Pamiętaj o okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz o ich czyszczeniu. Jeśli używasz węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

 

Page generated in 0.0173 seconds.