Z ostatniej chwili

W OKF-ie: Krótka historia polskiego kina

2023-01-31 11:13:29 informacje
img

Niemal do końca roku potrwa przegląd 10 najważniejszych obrazów polskich reżyserów w Ośrodku Kultury Filmowej „Iluzja” (III Aleja 64). Nie będą to tylko seanse – poprzedzi je wprowadzenie do filmu, twórcy, epoki… – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Pomysł, któremu patronuje Stowarzyszenie Kin Studyjnych, pozwoli zapoznać się z absolutnym ABC polskiej klasyki filmowej na dużym ekranie. Cykl – jak deklarują organizatorzy – wziął się z miłości do kina i chęci przywrócenia na srebrny ekran pomnikowych dzieł rodzimej kinematografii – tych, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się marką na całym świecie. 

Do listopada zobaczymy 10 tytułów dziesiątki mistrzów, których dzieła zbudowały obraz polskiego kina w drugiej połowie XX wieku. Za selekcję tytułów odpowiada Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca i historyk kina, a przy tym dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. 

Przegląd powiedzie nas od polskiej szkoły filmowej lat 50. i 60., przez filmy epoki gierkowskiej, po kino moralnego niepokoju przełomu lat 70. i 80. Prześledzimy zatem różne stylistyki, odbite w kadrze, zmieniające się rzeczywistości polityczno-społeczno-ekonomiczne, odmienne warunki produkcyjne polskich filmów. Będzie można sprawdzić, czy i w jakim stopniu te filmy się zestarzały, czy upływ czasu działa – być może – na ich korzyść, czy język kina połowy poprzedniego wieku ciągle ujmuje, czy uniwersalny, humanistyczny komunikat tych filmów ciągle do nas dociera… 

23 lutego – pierwszy z seansów – „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy z 1958 r. 

W następnych miesiącach obejrzymy: „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z 1959 (marzec), „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna z 1960 (kwiecień), „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza z 1960 (maj), „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka z 1960 (czerwiec), „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 (lipiec), „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego z 1976 (sierpień), „Aria dla atlety” Filipa Bajona z 1979 (wrzesień), „Gorączka” Agnieszki Holland z 1981 (październik) oraz „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego z 1981 (listopad).
Częstochowski OKF ,,Iluzja” jest jednym z 72 niewielkich kin z całej Polski,  do których trafi ten cykl.

Page generated in 0.0164 seconds.