Z ostatniej chwili

W SP 48 podsumowano artystyczne konkursy

2022-06-14 12:05:30 informacje
img

Współorganizowane przez Wydział Edukacji artystyczne konkursy wokół  świętych miejsc na Kresach i postaci „Maryi Trzech Narodów” – polskiego, litewskiego i ukraińskiego – podsumowano na gali w Szkole Podstawowej nr 48 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Geneza projektu, którego elementem były konkursy, sięga jesieni zeszłego roku. Delegacja częstochowskiego samorządu odwiedziła wówczas Berdyczów. Był to kolejny w 2021 r. krok w kierunku nawiązania bliskiej, przyjacielskiej współpracy między oboma miastami – z silnym akcentem na edukację, sprawy społeczne i samorząd. Dyrekcje kilku szkół z obu ośrodków zawarły wówczas porozumienie o współpracy, a odrębny list intencyjny  sygnowali zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz mer Berdyczowa Serhij Orliuk.  Ryszard Stefaniak zapowiedział wtedy, że - by podkreślić bliski związek między obu krajami i miastami - polska i ukraińska młodzież weźmie udział w projekcie edukacyjno-kulturalnym, poświęconym kultowi religijnemu, który w Polsce, w Ukrainie i na Litwie ma analogiczny status. Chodzi o kult Matki Bożej Jasnogórskiej – Królowej Korony Polskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej – Patronki Kresów i Matki Bożej Berdyczowskiej – Patronki Ukrainy.  

Tak się też stało. Do bardzo młodych ludzi z Polski i Ukrainy dołączyli także ci z Litwy. Konkursy podsumowano 9 maja w Szkole Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej.  Na gali obecni byli laureaci i wyróżnieni, a także ich opiekunowie oraz specjalni goście. Wśród nich nie brakło m.in. siostry Mileny, znanej ze współpracy z miastem przy wielu inicjatywach dla dzieci i młodzieży. Urząd Miasta reprezentował naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, wielki przyjaciel Kresów, uczestnik trudnych już do zliczenia inicjatyw na rzecz Polaków na Ukrainie i dawnych Kresach Wschodnich, zbliżenia polsko-ukraińskiego na poziomie lokalnym – także w obecnym, dramatycznym okresie agresji rosyjskiej. 

Do Międzynarodowego Konkursu Pieśni Maryjnej „Maryja Trzech Narodów” zgłosiło się 22 solistów z 16 śląskich szkół, Litwy i Ukrainy. Po przesłuchaniu nadesłanych nagrań jury przyznało dwa I miejsca, dwa II, dwa III oraz 7 wyróżnień.

Z kolei na Konkurs Plastyczny „Miejsca kultu religijnego na Kresach i w Polsce” wpłynęło 68 prac – 44 z Polski, 12 z Litwy i tyle samo z Ukrainy. Nagrodzono 9 prac, przyznając  po  trzy  I, II i III miejsca oraz 11 wyróżnień.

Żywe zainteresowanie konkursami dowiodło niezbicie, że wspólnym, tożsamościowym mianownikiem dla wszystkich uczestników jest świadomość roli swoich korzeni – tego, gdzie wzrastamy, kim jesteśmy i jakie świadectwo swoim postępowaniem dajemy. Prace plastyczne i wykonania pieśni unaoczniły, że artystyczna wrażliwość, poszanowanie tradycji, świadomość religijno-kulturowa przekraczają granice państw, czyniąc nieistotnymi kwestie pochodzenia, zamieszkania czy używanego na co dzień języka. 

Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczali naczelnik Rafał Piotrowski oraz zastępczyni dyrektora częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty Anita Imiołek. Punktem kulminacyjnym gali była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 – w tym dzieci z Ukrainy. Nie zabrakło wystawy prac konkursowych. 

Organizatorami konkursów były: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej oraz Liceum nr 15 w ukraińskim Berdyczowie. Honorowy patronat nad nimi objęli metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo oraz przeor Jasnej Góry .o. Samuel Pacholski.  

 

A oto szczegółowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Pieśni Maryjnej „Maryja Trzech Narodów”:


Miejsce I ex aequo zajęły:

Anastazja Jaroszenko  z Berdyczowskiego Miejskiego Gimnazjum Humanistycznego nr 2  w Ukrainie oraz Zuzanna Smykal ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie 

 

Miejsce II  ex aequo zajęły:

Maja Szut ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu oraz Gabriela Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie 

 

Miejsce III  ex aequo zajęły:

Sofija Mychajliwna Szljachowa z Berdyczowskiego Liceum Miejskiego w Żytomierzu w Ukrainie i Weronika Podsiedlik ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie 

 

Wyróżnienia otrzymali:

Emilia Niezgoda i  Julia Kądziela z  Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce 

Nadia Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Marcina Szancera w Częstochowie 

Magdalena Chyra  ze  Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu 

Walerii Dejnarowicz ze Szkoły Podstawowej w Szumsku, region wileński, Litwa 

Aleksandra Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej 

Iwanna Poliszczuk  - z Berdyczowskiego Miejskiego Gimnazjum Humanistycznego nr 2, w Ukrainie 

 

Wyniki  Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Miejsca kultu religijnego na Kresach  i w Polsce”: 

 

Miejsce I

Maja Stępień – Szkoła nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku 

Daniel Kochanowski – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa 

Arina Jaremyk – Szkoła Podstawowa w Berdyczowie, Ukraina 

 

Miejsce II

Paula Gierasimowicz  – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa 

Maciej Selwet – Szkoła Podstawowa im. Pokoju, Żarki Letnisko 

Skaijte Lasinyte – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Litwa 

 

Miejsce III

Paulina Mackiewicz – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Litwa 

Karolina Musiał – Szkoła Podstawowa nr 2, Ruda Śląska 

Dominik Tomaszewicz – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa 

 

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Moicewa – Szkoła Podstawowa w Berdyczowie, Ukraina 

Dominika Popczyk i  Antonina Kurek – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie 

Julia Wąsik – Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie 

Kamila Gniecioszek – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Konieczkach 

Paweł Malanowski – Szkoła Podstawowa nr 42 im Jana Brzechwy w Częstochowie 

Sara Knura – Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich 

Mateusz Kubik – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. S. Wyspiańskiego w Częstochowie 

Wiktoria Jackiewicz – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa 

Emilia Katka – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie 

Taisija Auziak i  Kamilija Wojnicz – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Litwa

 

Fot. Materiały organizatorów

Page generated in 0.0232 seconds.