Z ostatniej chwili

W ten czwartek cztery wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki

2022-06-28 11:39:15 informacje
img

W czwartek 30 czerwca o godz. 18.00 Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64) zaprasza na cztery wernisaże. Alicja Pruchniewicz i Roland Grabkowski mierzą się z „Formami zmiennymi", Piotr Desperak pokazuje jak „Uroboros zamyka krąg”, Agnieszka Pawłowska-Górska zaprezentuje wystawę pod hasłem „Na progu”, a częstochowski okręg ZPAP pokaże wystawę nazwaną „Jura - Początek”.

Dwoje artystów: Alicja Pruchniewicz i Roland Grabkowski – malarka i rzeźbiarz –  przygotowując razem wystawę, podejmują z widzem swoistą grę – czy w ich twórczości doszuka się wspólnych inspiracji i podobieństw, czy raczej zwróci uwagę na przeciwieństwa i kontrasty. Różni ich forma wypowiedzi artystycznej, ale właśnie forma jest przedmiotem ukierunkowanych zainteresowań obojga i tematem ich rozważań poprzez sztukę. Alicja Pruchniewicz brała udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą, jest uczestniczką rezydencji artystycznych w Mołdawii, Turcji, Indiach i Nowym Jorku. Roland Grabkowski w 2019 r. uczestniczył w zagranicznych rezydencjach artystycznych: The Maple Terrace Residency, Brooklyn, Nowy Jork, USA oraz Chitrashaala, Rajasthan, Indie. W 2021 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie Sztuki w dyscyplinie Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki. Jest autorem 8 wystaw indywidualnych oraz ponad 40  zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Piotr Desperak zajmuje się malarstwem figuratywnym i jego pochodnymi, za które uważa film i działania przestrzenne. Pracuje cyklami, tematy, których się podejmuje, to m.in.: problemy o wymiarze społecznym, wydarzenia historyczne, zaobserwowane sytuacje, mity i inspiracje literaturą. Interesuje go tworzenie swego rodzaju napięcia w formie, która zakorzeniona w rzeczywistości, intensyfikuje ją i sugeruje nową.

Agnieszka Pawłowska-Górska jest absolwentką Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej  wystawa to 12 fotografii analogowych, barwnych i czarno-białych. Autorka prezentuje swój cykl jako metaforyczno/filozoficzny i oferuje odbiorcy artystyczny wymiar swoich fotografii, ale przede wszystkim otwiera mu pole do refleksji nad światem oraz subtelny nastrój.

Tytuł „Jura – Początek” wyraża intencje Częstochowskiego Okręgu ZPAP, by pokazać tę krainę geograficzną w nowej formie i z nowymi treściami. W pracach składających się na wystawę dostrzec można odejście od sztuki przedstawiającej i odtwarzającej naturę na rzecz rozważań o naturze natury, analizy biokształtów, struktur, mikroświata, aż do interpretowania natury przez sztukę abstrakcyjną. Wystawa jest artystycznym przedstawieniem bogactwa przyrodniczego, geologicznego i kulturowego tej krainy geograficznej – w indywidualnych ujęciach, rozmaitych formach i technikach oraz kreacjach wyobraźni.

Wszystkie wystawy będzie można oglądać w MGS do 21 sierpnia. 

 

Na zdjęciu: jedna z prac Piotra Desperaka

Page generated in 0.0222 seconds.