Z ostatniej chwili

Wakacyjny kierunek zwiedzania

2021-08-04 14:10:21 informacje
img

W sierpniu częstochowski Stary Rynek będzie tętnił kulturą. Po jego rewitalizacji powstała idealna przestrzeń dla wszelkich inicjatyw muzycznych, teatralnych i plastycznych - a lato to najlepszy czas, by właśnie tak ją wykorzystać. Sprawić, by przestrzeń ta stała się prawdziwym turystycznym magnesem. Ponieważ jednak nie udało się jeszcze całkowicie zażegnać zagrożenia pandemicznego, w tym roku będą to wydarzenia przede wszystkim kameralne, co oczywiście w żaden sposób nie wpłynie na ich poziom artystyczny. Hasło przewodnie części akcji to: „Częstochowa – wakacyjny kierunek zwiedzania” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Już w sobotę 7 sierpnia na Starym Rynku swój monodram „Miłość” pokaże Wojciech Kowalski. Spektakl ten to kolaż piosenek skomponowanych przez Michała Pilarskiego do tekstów Janusza Jano Mielczarka. Całość przeplatana jest scenkami ukazującymi głównego bohatera na różnych etapach jego miłosnych doświadczeń. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie koncert duetu Second to Piano. Olga Przybylik i Andrzej Młodkowski zaproszą publiczność w romantyczną podróż po klasycznych przebojach muzyki rozrywkowej.

Tydzień później, 14 sierpnia, wystąpią Moment on Folk oraz doskonale znany częstochowskiej publiczności zespół Forsal. Drugi z wymienionych składów ma na koncie parę ważnych nagród i wyróżnień oraz niezliczoną liczbę koncertów zagranych w całej Polsce. Przede wszystkim jednak potrafi - sięgając do korzeni bluesa, funky i rocka - zahipnotyzować słuchaczy żywą, pulsującą, muzyczną energią.

Tegoroczne Dni Częstochowy także w większości odbywać się będą w gościnniej przestrzeni Starego Rynku. W związku z sytuacją pandemiczną nie będą jednak miały wymiaru imprezy masowej, ale zostaną rozłożone na cztery dni wypełnione mniejszymi wydarzeniami.

Święto miasta wystartuje 18 sierpnia i właśnie tego dnia na Starym Rynku zostanie oficjalnie otwarty nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego, odsłonięta też będzie Figura Częstocha. Muzyczną scenę zainicjują lokalny projekt Rock Non Stop oraz udowadniający wszechpotężną siłę dęciaków zespół AllDęte. Bezdyskusyjną gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis. Ta niezwykle popularna i doceniana wokalistka (mająca na koncie chociażby sześć Fryderyków) bardzo lubi zmieniać sceniczne wcielenia i muzyczne estetyki. Tym razem w Częstochowie wystąpi z koncertem piosenki francuskiej, na który złożą się utwory Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy, Michela Legranda czy Joe Dassina. Zwieńczeniem tych wszystkich muzycznych atrakcji będzie z pewnością laserowy pokaz Światło/Dźwięk.

Kolejne dwa dni imprezy upłyną w rytmie jazzu. 21 sierpnia zagrają Jazzy on Pop oraz niezwykle zasłużony dla lokalnej sceny zespół Five O`Clock Orchestra. Taka jazzowa rozgrzewka stanie się doskonałym przygotowaniem do tego, co na Starym Rynku będzie się działo tydzień później.

28 sierpnia na otwarcie zagra Gdańsk Necropolitan Orchestra, czyli Dawid Lipka (trąbka i elektronika) oraz Maciej Sadowski (kontrabas i elektronika). Tworzą oni muzykę, która wymyka się prostym klasyfikacjom gatunkowym. Można ją osadzić w rejonach yassu, muzyki eksperymentalnej, free jazzu oraz muzyki nowej. Bardzo rzadko spotykany duet na trąbkę i kontrabas prezentuje pełną gamę możliwości wynikających z dialogu tych dwóch instrumentów. Później na scenie pojawi się pochodząca z Częstochowy wokalistka Ana Andrzejewska, której masową rozpoznawalność przyniosły przede wszystkim sukcesy w programach „The Voice of Poland” oraz „Mam talent”. Łatwość, z jaką Andrzejewska łączy jazzową estetykę z popem, rockiem i alternatywą, za każdym razem gwarantuje wyjątkową koncertową atmosferę i sprawia, że fani niecierpliwie czekają na nową płytę artystki, zapowiedzianą na koniec roku. Domknięciem dnia będzie występ Maciej Obara Quartet. Zespół ten to sojusz niezwykłych indywidualności (Maciej Obara – saksofon, Grzegorz Tarwid – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas, Bartosz Szabłowski – perkusja) – instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, potrafiąc jednocześnie odnaleźć przestrzeń dla własnej ekspresji. Tworzą oni muzykę wielowarstwową, potrafiącą zaskoczyć i zafascynować publiczność. Na scenie wytwarzają olbrzymią amplitudę emocji, harmonijnie łącząc wewnętrzną siłę kompozycji z nieskrępowanym potencjałem improwizacji.

Na koniec, 29 sierpnia, Dni Częstochowy przeniosą się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Tam odbędzie się uroczysta gala, podczas której m.in. zostaną wręczone Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienia „Mecenas Kultury” i „Promotor Częstochowy”. Rozstrzygnięte też zostaną konkursy „Najładniejsza działka ROD 2021” i „Najładniej ukwiecony balkon 2021”. Finałem tegorocznego święta miasta będzie Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pt. „Najpiękniejsze walce”.

Projektowi imprez odbywających się pod hasłem „Częstochowa – wakacyjny kierunek zwiedzania” udzielono pomocy finansowej w formie dotacji celowej ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki w 2021 roku.

Page generated in 0.0157 seconds.