Z ostatniej chwili

Ważna dla pieszych zmiana w przepisach ruchu drogowego

2021-05-27 10:10:17 informacje
img

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe regulacje zawarte w prawie o ruchu drogowym. W treści dokumentu pojawił się nowy przepis (art. 14 pkt 8), który zabrania korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego wchodzącym lub przechodzącym przez jezdnię lub torowisko, w tym również przez przejście dla pieszych – jeśli  prowadzi to do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Wprowadzenie takiego przepisu jest reakcją na zmieniającą się rzeczywistość i towarzyszące nam zawsze i wszędzie urządzenia elektroniczne - informuje Policja
Nikt z nas już chyba nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Z badań przeprowadzonych przez UKE wynika, że ponad 90% populacji naszego kraju używa telefonów komórkowych, ponad 60% korzysta z nich przez kilka godzin każdego dnia, a więcej niż 70% sięga do zasobów internetu za pomocą urządzenia mobilnego. Badania przeprowadzono w 2019 r., można domniemywać, że z powodu pandemii wskaźniki te jeszcze bardziej wzrosły.
Przywiązanie do smartfonów jest nie tylko groźne z powodu możliwości chorobliwego uzależnienia, ale stanowi również realne zagrożenie na drodze. Ekran smartfona tak mocno przykuwa uwagę, że jego użytkownik nie widzi niczego wokół. I to z tego powodu pojawił się nowy przepis zakazujący korzystania z tego typu urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Brak skupienia uwagi i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze, jest zgubny i bardzo często tragiczny w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w tragicznych statystykach.
Od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych – średnio mamy 2 ofiary wypadków każdego dnia! W co 12. ginie człowiek, a w co 2. zdarzeniu z udziałem pieszego Policja  notuje osobę ranną lub zabitą. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Paradoksalnie, na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nich osoby. Przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się więc pojawić.
Każde zdarzenie na drodze jest sumą różnych elementów i czynników. Czasem o dramatycznych skutkach decyduje drobiazg czy błąd popełniony po drodze. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, która jest nieodzowna, gdyż na ulicy wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy więc uważni i ostrożni na drodze.

Zdjęcie ilustrujące tekst powstało podczas realizacji prewencyjnego filmu dla akcji „Bezpieczna Częstochowa” poświęconego nieużywaniu smartfonów na przejściach 
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.