Z ostatniej chwili

Wraca „TESTOSTERON”

2022-09-30 16:00:53 informacje
img

Po rocznej przerwie, na deski Teatru im. A. Mickiewicza wraca „TESTOSTERON” w reż. Andrzeja Saramonowicza!
Do obsady dołącza ŁUKASZ WĘGRZYNOWSKI, który wcieli się w postać  Kornela - Pana Młodego.
Spektakle: w piątek 30 września oraz sobotę i niedzielę 1 i 2 października o godz. 19.00.
Na spektakl w niedzielę 2 października dostępne są bilety w ramach projektu 60+ w cenie 35 zł. 

Początek „Testosteronu”  to dramaturgiczne trzęsienie ziemi. A potem jest jeszcze... ciekawiej. Jesteśmy świadkami scen jak z filmów Tarantino.
Głównym bohaterem zamieszania jest Kornel, któremu w życiu nie wyszło, konkretnie nie wyszło mu małżeństwo. Dość spektakularny to był koniec, bo na oczach gości, w kościele, z rozrywającym serce wyznaniem, że z kolei jej serce należy do innego. Dalej mamy krwawą jatkę, rękoczyny i paschał jako narzędzie pomocnicze w walce, na szczęście nie narzędzie zbrodni. Gdyby tak było, już byśmy się nad losem Kornela i jego towarzyszy nie pochylali.
Jednak czy aby na pewno Kornel gra pierwsze skrzypce w tej opowieści?
Bohaterów jest wielu. Właściwie to bohaterek, bo to kobiety są punktem wyjścia męskich rozmów. Siedmiu facetów w kwiecie wieku – każdy  inny – rozmawia o kobietach. Rozpiętość profesji spora, bo od kelnera, przez muzyka rockowego, po naukowców.  Nie są to miłe czy sentymentalne pogaduszki. Oprócz analizy życiowej porażki Kornela, którego pogoniła słodka „Aliszia”, każdy z panów ma coś do powiedzenia na temat swoich doświadczeń. Wniosek, jaki się nasuwa o płci pięknej, jest krótki i bolesny: „bo to złe kobiety były”.
„Testosteron” jest dekonstrukcją mitu macho, a nie jego pochwalnym pomnikiem. Bohaterowie tej historii mocno napinają się w męskości, ale im silniej to czynią, tym bardziej odsłaniają miękkie podbrzusze. Bo w tej sztuce nie chodzi o pragnienie podporządkowania sobie kobiet, ale o dojmującą tęsknotę za ładem i miłością. „Testosteron” mówi po prostu, jak trudno być człowiekiem, kiedy jest się mężczyzną. (Andrzej Saramonowicz)
Obsada:
KORNEL - Łukasz Węgrzynowski (gościnnie), ROBAL - Waldemar Cudzik, TYTUS, kelner - Adam Hutyra, JANIS  - Bartosz Kopeć, FISTACH, perkusista, znajomy panny młodej -  Maciej Półtorak, STAVROS  - Marek Ślosarski (gościnnie), TRETYN -  Adam Machalica.

Fot. Piotr Dłubak

Page generated in 0.0157 seconds.