Z ostatniej chwili

Wsparcie dla uciekających przed wojną rodzin – dzięki unijnym funduszom

2023-01-20 11:08:21 informacje
img

Jak odnaleźć się w polskich realiach, poradzić sobie z traumą wojny, zadbać przy tym o relacje rodzic-dziecko – tego m.in. dotyczy adresowany do ukraińskich rodzin uchodźczych projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Częstochowski MOPS realizuje zadania w ramach jednego z trzech projektów pod wspólną nazwą „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy”. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt przewiduje różnego rodzaju usługi z zakresu wsparcia rodziny. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

Wsparcie dotyczy trzech głównych obszarów. Pierwszy to pomoc asystentów integracyjnych – tę rolę pełnią wykwalifikowani pracownicy socjalni MOPS. Asystenci pomogą uchodźczyniom z Ukrainy zaaklimatyzować się w nowym miejscu – w tym poradzić sobie z procedurami prawnymi czy formalnościami niezbędnymi, aby funkcjonować w obszarze społecznym, zawodowym, bytowym. Asystenci wskażą obowiązujące przepisy, zasady załatwiania spraw urzędowych, uzyskania dokumentów, tłumaczeń, wesprą w poszukiwaniu zakwaterowania czy zatrudnienia. Poinstruują także w kwestiach opieki medycznej czy zapisania dzieci do placówek oświatowych. 

Drugi obszar to pomoc psychologiczna. Specjaliści pomogą zmierzyć się z problemami i przeżyciami związanymi z traumą wojenną i tym, z czym wiąże się uchodźstwo – rozłąką z bliskimi, trudnościami w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, problemami wychowawczymi etc. Na trzeci obszar działań złożą się przeróżne spotkania – w formie warsztatów, dyskusji, wykładów – dotyczące m.in. kwestii systemu prawnego (praw obywatelek i obywateli Ukrainy, przepisów obowiązujących obcokrajowców, spraw urzędowych, opieki medycznej), ale i spraw wychowawczych, relacji z dziećmi. 

Wsparcie tego rodzaju obejmie 120 osób, które uciekły z Ukrainy po ataku Federacji Rosyjskiej. Warunkiem udziału jest legalne przybycie do Polski (24 lutego 2022 r. i po tej dacie) oraz przebywanie na terenie Gminy Miasta Częstochowy na dzień przystąpienia do projektu. 

Katalog tych działań jest otwarty –  zakres wsparcia i jego formy będą mogły być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Specjalistów pracujących z rodzinami ukraińskimi wesprą rzecz jasna zatrudnieni tłumacze języka ukraińskiego. Projekt potrwa do końca czerwca. 

Osoby chcące z niego skorzystać mogą zgłaszać się do:
Sekcji ds. Projektów i Współpracy Międzysektorowej
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie
ul. Pułaskiego 59/65
tel. 517 619 061 lub 517 619 000

Page generated in 0.0169 seconds.