Z ostatniej chwili

Wystawa Jerzego Kędziory w MGS

2022-11-28 12:31:04 informacje
img

Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64) zaprasza we wtorek 29 listopada na wernisaż wystawy autorstwa Jerzego Jotki Kędziory pt. „Przyziemieni w napięciu”. Początek o godz. 18.00 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

To prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu „Sportowcy”. Założeniem wystawy jest ujawnienie – choć nie bezpośrednio – procesu powstawania rzeźb. Ma się do tego przyczynić nieco teatralna scenografia, użycie świateł i cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. 

W tym roku Kędziora obchodzi dwa swoje jubileusze – 75. rocznicę urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu. Kumulacja tych okoliczności skutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem „85 między jubileuszowych dób w balansie”, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

Początek wernisażu o godz. 18 w sali gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki, a o 19.30 w sali kina OKF „Iluzja” odbędzie się slajdshow.

*

Jerzy Kędziora to artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Laureat wielu nagród, autor licznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają „Rzeźby balansujące" – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach, sprawiając wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

Page generated in 0.0149 seconds.