Z ostatniej chwili

Z 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

2021-08-03 12:02:38 informacje
img

1 sierpnia w Częstochowie, podobnie jak w wielu miastach Polski, o godz.17.00 zawyły syreny. W ten sposób rozpoczęły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę rozpoczęcia największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Niedzielne uroczystości zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Następnie uczestniczki i uczestnicy przeszli przed Pomnik Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza, gdzie odbyła się część oficjalna. 

Wśród częstochowianek i częstochowian biorących udział w uroczystościach była Bogumiła Rankowska-Kulik, dziś jedyna żyjąca uczestniczka powstania mieszkająca w naszym mieście. Z urodzenia poznanianka, brała udział w walkach konspiracyjnych Warszawskiego Oddziału Armii Krajowej – V Oddział, pluton Radio. W powstaniu warszawskim – jako plutonowa „Wiśka” pełniła funkcję łączniczki AK przy radiostacji Komendy Obszaru. Po upadku Starówki, jej rodzice i najmłodsza siostra Marylka wraz z rzeszą uchodźców znaleźli się w Częstochowie. Ona sama i jej bracia, podobnie jak wielu innych żołnierzy AK, zostali wywiezieni do obozów jenieckich na terenie Niemiec. Przeszła przez trzy stalagi. Ostatni z nich, w Oberlangen, 12 kwietnia 1945 r. został wyzwolony przez oddział dywizji gen. Stanisława Maczka. Do kraju wróciła w 1946 r. Swoich rodziców odnalazła u krewnych w Częstochowie, gdzie znaleźli schronienie po opuszczeniu zrujnowanej Warszawy. W naszym mieście skończyła studia i założyła rodzinę. W 2017 została odznaczona wyróżnieniem „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Organizatorami niedzielnych uroczystości były Światowy Związek Żołnierzy Amii Krajowej Okręgu Częstochowskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Fot. LP / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0155 seconds.