Z ostatniej chwili

Z Sylwią Górą o książce „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”

2022-05-20 13:58:59 informacje
img

 
Na swe spotkanie autorskie – poświęcone książce „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” – zaprasza Sylwia Góra. Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, dr nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, stała współpracowniczka Kultury Liberalnej, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz życiorysów zapomnianych artystek opowie o niej w Wegańskiej Pracowni Cukierniczej „Szypułka” (ul. Śląska 3/5) w niedzielę 22 maja o godz. 17.30.
Autorka jest związana zawodowo z Biblioteką Publiczną w Częstochowie, współorganizuje Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, tworzy liczne teksty do miejskiego portalu „CGK”.
O książce częstochowianki reporterka i pisarka Angelika Kuźniak napisała m.in.: – Sylwia Góra oddała głos kobietom, które w pewnym momencie swojego życia stały się niewidzialne. Wysłuchała kilkudziesięciu historii osób z całej Polski, które znalazły się w bezdomności ulicznej, korzystały z noclegowni, mieszkały w schroniskach, mieszkaniach chronionych czy treningowych, a także były uczestniczkami programów pomocowych. Opowiadają o przeszłości, która zaprowadziła je do tych miejsc, o trudnej teraźniejszości i marzeniach związanych z przyszłością. Autorka porusza problemy często pomijane w debacie o bezdomności, takie jak menstruacja i ciąża na ulicy czy przebywanie na niej z dziećmi. (…) Sylwia Góra potrafi słuchać. W nieuważnym świecie proponuje uważność. Nie tylko ocala ludzkie historie, ale też uczy, jak nie osądzać. To mądra, ważna książka, która otwiera oczy.
 
Rozmowę poprowadzą Emilia Dudziec i Antoni Liszewski. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce.

Page generated in 0.0213 seconds.