Z ostatniej chwili

Z kuratorem po Tysiącleciu

2021-03-16 12:01:56 informacje
img

Muzeum Częstochowskie zaprasza w sobotę  20 marca na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” i spotkanie z dr. Juliuszem Sętowskim.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 504757502 oraz przestrzeganie reżimu sanitarnego. Oprowadzanie rozpocznie się 20 marca o godz. 16.00.

1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” to wystawa, którą można oglądać w Ratuszu jeszcze do 30 maja, współorganizowana z Archiwum Państwowym w Częstochowie, wzbogacona o archiwalia, fotografie, plany, dokumenty z początku XX w. do lat 80. 

Na ekspozycji można prześledzić zmiany w zabudowie, jakie zaszły na obszarze dzisiejszej dzielnicy Tysiąclecie, która do 1960 r. funkcjonowała na planach miasta pod nazwą Zawady. W przeszłości jej tereny zajmowały m.in. koszary wojskowe i gospodarstwa ogrodnicze rodzin: Zawadów, Hoffmanów, Jastrzębskich, Szczecińskich.

Na wystawie oprócz dokumentów archiwalnych zobaczymy fotografie z okresu PRL-u, m.in. Kronikę miasta Częstochowy, Kronikę budowy Promenady XXX-lecia czy też pamiątki takie jak cegiełka oraz medal z budowy kościoła pw. św. Wojciecha, którego budowa wiązała się ze sprzeciwem ówczesnych władz.

Ekspozycji, której kuratorem jest dr Juliusz Sętowski, towarzyszy publikacja „Tysiąclecie. Vademecum dzielnicy Częstochowy”.

 

Page generated in 0.0134 seconds.