Z ostatniej chwili

Z obchodów rocznicy 83-lecha wybuchu II wojny światowej

2022-09-02 10:42:29 informacje
img

Główne miejskie uroczystości rocznicowe odbyły się na placu Pamięci Narodowej. Wcześniej przedstawiciele władz Częstochowy zapalili znicze na grobach żołnierzy 7. Dywizji Piechoty - informue Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Przed godz. 10.00 na placu Pamięci Narodowej zebrali się: częstochowska młodzież ze sztandarami swoich szkół, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, zaproszeni goście, mieszkanki i mieszkańcy miasta. 
Wkrótce po hymnie państwowym głos zabrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który mówił m.in.:
Patrząc nieustannie w przyszłość, nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym, co było. Tę pamięć winni jesteśmy naszym poległym, zamęczonym i zamordowanym.
Najgorsze, że niebezpieczeństwo powraca. Obserwujemy, jakie spustoszenie sieją rosyjskie rakiety i bomby, co dzieje się za wschodnią granicą. Ukraina jest niszczona, zupełnie takie jak kiedyś nasze miasta. Rozmiar zbrodniczych działań – nieuzasadnionej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – sprawia, że z niepokojem patrzymy na widmo wojny, jak się okazuje od pół roku niestety realnej…
Liczę, że determinacja świata kochającego wolność i demokrację pozwoli – jak najszybciej – położyć kres wojnie na Ukrainie, a zarazem okrutnemu reżimowi, który ją wywołał.
Na koniec prezydent podziękował wszystkim za obecność – zwłaszcza żyjącym w Częstochowie  kombatantom, którzy – jak powiedział – dają świadectwo, że na służbie jest się zawsze.
Ekumeniczną modlitwę w intencji ofiar  II wojny światowej Kapelan Środowisk Kombatanckich ksiądz Stanisław Rospondek poprowadził wraz z przedstawicielami kościołów katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego. Apelowi pamięci odczytanemu przez oficera lublinieckiej Jednostki Wojskowej Komandosów towarzyszyła salwa oddana przez pododdział honorowy tej jednostki.  
Wiązanki przed pomnikiem na placu Pamięci Narodowej złożyli przedstawiciele samorządu Częstochowy, władz powiatu częstochowskiego, parlamentu, wojska i służb mundurowych, stowarzyszeń działających w obszarze podtrzymywania wspólnej historycznej pamięci, dyrekcje częstochowskich szkół. Na finał zabrzmiały – niezmiennie wzruszający – odegrany przez sygnalistę utwór „Śpij kolego” oraz Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonana przez orkiestrę dętą.
Uroczystość była okazją, aby wręczyć Honorowe Odznaczenia Sejmiku Województwa Śląskiego „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Złotą odznakę otrzymał wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie Andrzej Konowalski; srebrną – prezeska tego stowarzyszenia Beata Bielecka.
Za wybitne zasługi na rzecz inwalidów wojennych Krzyż 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP otrzymali senator Wojciech Konieczny, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk Wojciech Danisiewicz, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie ppłk Mariusz Błaszczyk, prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Częstochowie ppłk Marian Biecek, komendant miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn oraz prezeska Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Częstochowie Teresa Michałowska. Srebrną Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP otrzymał jego członek Eugeniusz Dłubak (w jego imieniu odebrała ją córka).   
Medale pamiątkowe „Zwycięska Nike” wręczono posłom Andrzejowi Szewińskiemu i Zdzisławowi Wolskiemu, radnemu Sejmiku Województwa Śląskiego  Stanisławowi Gmitrukowi, proboszczowi Parafii Prawosławnej w Częstochowie ks. Marcinowi Bielawskiemu, rzeczniczce prasowej Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu mjr Karolinie Oleszczyk-Kopertowskiej, zastępcy Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie mjr. Jackowi Michałowskiemu oraz naczelniczce Wydziału Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego Anetcie Ujmie. 
Wcześniej – bo już o godz. 8.30 – na Cmentarzu Kule odbyła się kameralna uroczystość przy mogiłach 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. W imieniu władz samorządowych miasta złożyli tam kwiaty i zapalili znicze zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak i radny Piotr Wrona, a ze strony powiatu częstochowskiego - starosta Krzysztof Smela. 
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta   

Page generated in 0.0152 seconds.