Z ostatniej chwili

Zarzuty dotyczące znęcania się nad 9-letnim dzieckiem

2021-11-04 12:12:43 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ przedstawiła zarzuty znęcania nad osobą nieporadną ze względu na wiek i niepełnosprawność – informuje rzecznik prasowy prok. Tomasz Ozimek

W toku dotychczasowego śledztwa ustalono, że 25 października przypadkowi świadkowie zawiadomili Policję o pobiciu dziecka przez mężczyznę w jednym z mieszkań w centrum Częstochowy. Policjanci, którzy udali się na miejsce, zabezpieczyli od świadków wykonane telefonem komórkowym przez okno nagranie, które dokumentuje przebieg zdarzenia. Na nagraniu widać mężczyznę bijącego przewodem i kopiącego kilkuletniego chłopca. Ponadto z analizy zapisu wynika, że kobieta znajdująca się w mieszkaniu nie reagowała na zachowanie sprawcy przestępstwa. 

W trakcie podjętych niezwłocznie czynności stwierdzono, że pokrzywdzonym jest 9-letni chłopiec, sprawcą przestępstwa jego 31-letni ojczym Kamil I., a kobietą matka pokrzywdzonego. Przesłuchany przez sąd na wniosek prokuratora chłopiec zeznał, że ojczym od 5 lat bił go rękami i przewodem po całym ciele, a także krzyczał na niego i wyzywał go. 

Ponadto na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że 25 października mężczyzna spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci licznych podbiegnięć krwawych i otarć skóry.     

Prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad nieporadnym ze względu na wiek i niepełnosprawność pasierbem. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil I. przyznał się jedynie do pobicia chłopca 25 października. Ponadto prokurator przedstawił matce pokrzywdzonego zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i pomocnictwa w przestępstwie znęcania. 

Zgodnie z Kodeksem karnym odpowiada za pomocnictwo, kto wbrew prawnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego ułatwia swoim zaniechaniem popełnienie go. Obowiązek opieki matki nad małoletnim dzieckiem wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  

27 października prokurator złożył do Sądu Rejonowego w Częstochowie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obojga podejrzanych. 28 października sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ złoży zażalenia na postanowienia sądu. 

Przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Page generated in 0.0228 seconds.