Z ostatniej chwili

Zarzuty dotyczące znęcania się nad 9-letnim dzieckiem

2021-11-15 14:54:23 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ przedstawiła zarzuty znęcania nad osobą nieporadną ze względu na wiek i niepełnosprawność - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

25 października przypadkowi świadkowie zawiadomili Policję o pobiciu dziecka przez mężczyznę w jednym z mieszkań w centrum Częstochowy. Policjanci, którzy udali się na miejsce, zabezpieczyli od świadków wykonane telefonem komórkowym przez okno nagranie, które dokumentuje przebieg zdarzenia. Na nagraniu widać mężczyznę bijącego przewodem i kopiącego kilkuletniego chłopca. Ponadto z analizy zapisu wynika, że kobieta znajdująca się w mieszkaniu nie reagowała na zachowanie sprawcy przestępstwa. 

W trakcie podjętych niezwłocznie czynności stwierdzono, że pokrzywdzonym jest 9-letni chłopiec, sprawcą przestępstwa jego 31-letni ojczym Kamil I., a kobietą matka pokrzywdzonego. Przesłuchany przez sąd na wniosek prokuratora chłopiec zeznał, że ojczym od 5 lat bił go rękami i przewodem po całym ciele, a także krzyczał na niego i wyzywał go. 

Ponadto na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że 25 października mężczyzna spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci licznych podbiegnięć krwawych i otarć skóry.     

Prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad nieporadnym ze względu na wiek i niepełnosprawność pasierbem. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil I. przyznał się jedynie do pobicia chłopca 25 października. 

Prokurator przedstawił też matce pokrzywdzonego zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i pomocnictwa do przestępstwa znęcania. 

Zgodnie z kodeksem karnym odpowiada za pomocnictwo, kto wbrew prawnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego ułatwia swoim zaniechaniem popełnienie go. Obowiązek opieki matki nad małoletnim dzieckiem wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  

27 października prokurator złożył do Sądu Rejonowego w Częstochowie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwojga podejrzanych. 28 października sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. 

Przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Page generated in 0.0199 seconds.