Z ostatniej chwili

Ze 154. rocznicy urodzin Marszałka J. Piłsudskiego

2021-12-06 11:23:14 informacje
img

154 lata temu urodził się Józef Piłsudski - Marszałek Polski, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, premier. 5 grudnia, w rocznicę urodzin, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka na pl Biegańskiego. W ceremonii uczestniczyli również  senator RP Wojciech Konieczny, dyrektorzy częstochowskich szkół oraz przedstawiciele środowiska kombatanckiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Delegacja z Częstochowy odwiedziła miejsce urodzin Józefa Piłsudskiego w Zułowie. Zastępca Prezydenta Ryszard Stefaniak złożył kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu Rossa w Wilnie. 

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej historii, mężem stanu. Podczas zaborów był jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później – jako Komendant I Brygady Legionów Polskich, których był założycielem – przywódcą zbrojnej walki o niepodległość Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0226 seconds.