Z ostatniej chwili

Zimowe rozgrywki szachowe

2023-02-14 10:59:08 informacje
img

Dedykowany najmłodszym adeptom królewskiej gry I Turniej Szachowy o Puchar Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie odbył się w niedzielę 12 lutego. Uczestniczyło w nim 45 zawodników w wieku od 6 do 11 lat, w tym 9 dziewcząt. Dla wielu z nich był to pierwszy udział w turnieju szachowym od rozpoczęcia nauki tej dyscypliny w szkole lub przedszkolu. Rozgrywki sędziował arbiter klasy międzynarodowej Michał Wejsig. 

Po rozegraniu wszystkich partii turniejowych na podium stanęło trzech młodych szachistów. Na najwyższym stopniu – 11-letni Antoni Dembczyk reprezentujący Publiczną Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, który jako jedyny uczestnik nie przegrał żadnego pojedynku (miał pięć zwycięstw oraz jeden remis!) i tym samym wygrał cały turniej, zajmując pierwsze miejsce. Drugi był jego kolega z tej samej szkoły - również 11-letni Jan Łuczak. Trzecie miejsce zajął młodszy zawodnik Michał Sosin (9 lat) ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy (woj. małopolskie). Z dziewcząt najlepsza była Joanna Wójcik (11 lat) reprezentująca Katolicką Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, która uzyskała 4 punkty z 6 i zajęła 8. miejsce. Najmłodsza zaś ze wszystkich uczestników była sześcioletnia Emilka Wandor reprezentująca klub Dom Kultury Koszęcin (powiat lubliniecki).

Dużym sukcesem tego turnieju było także wypełnienie przez pięcioro zawodników (trzech chłopców i dwie dziewczyny) normy Polskiego Związku Szachowego na IV kategorię szachową, a aż piętnastu kolejnych (dwunastu chłopców i trzy dziewczyny) - na V kategorię szachową, co z pewnością pomoże im rozwijać w najbliższym czasie karierę zawodnika-juniora na oficjalnych turniejach lokalnych i ogólnopolskich. 

 

Joanna Tomczyńska

Fot. Wiesław Paszkowski

Page generated in 0.0169 seconds.