Z ostatniej chwili

Znak „Pomóż mi” – nie tylko dla dzieci

2022-06-20 13:40:48 informacje
img

Ten międzynarodowy gest to prośba o pomoc – taka, która nie wymaga słów ani krzyku. Warto go upowszechniać. Temu służył współorganizowany przez miejski Wydział Edukacji konkurs na spot filmowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Gest „Pomóż mi” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, potem składamy dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. To międzynarodowy, dyskretny sygnał informujący, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, użyto wobec nas przymusu, siły, przemocy. Nie wymaga kontaktu twarzą w twarz – może być pokazany na zdjęciu, nagraniu video, z oddalenia (np. przez okno). Ważne, żeby umieć go wykonać, a także – bez trudu rozpoznać. I spokojnie, odpowiednio zareagować.

 

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1. Nie powinniśmy dać po sobie poznać, że wiemy, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Może to narazić ofiarę na konsekwencje.

2. Zachowajmy spokój. Zakończmy spotkanie czy rozmowę tak, jakby nigdy nic.

3. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją pod numerem alarmowym 112. Wyjaśnijmy sytuację, poinformujmy, że widziana/napotkana osoba w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

 

Osoby, które dotyka przemoc, często boją się i nie chcą lub nie wiedzą, w jaki sposób poinformować innych o tym, co ich spotyka. Znak „Pomóż mi” jest właśnie dla nich. Miejmy świadomość, że rozpoznając go i działając w opisany powyżej sposób, możemy wybawić drugiego człowieka z opresji, położyć kres jego dramatowi, uratować jego zdrowie, a nawet życie.       

W Częstochowie do ogólnopolskiej kampanii poświęconej popularyzacji tego znaku dołączył Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych (ZPP-P), ogłaszając adresowany do przedszkoli i szkół podstawowych konkurs na spot filmowy pod hasłem „Naucz tego gestu swoje dziecko”. 

Zgłoszono 11 prac indywidualnych i 5 grupowych. Podczas finału wyróżnionym i zwycięzcom gratulowali – ze strony Miasta – naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski i kierowniczka Referatu Organizacji tego wydziału Katarzyna Centkowska-Wydmuch. Można było obejrzeć wszystkie nagrodzone filmy; uroczystość umilił też występ dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 38 oraz Sylwii Oksiuty-Warmus z Teatru im. A. Mickiewicza.

 

 

Wyróżnienia otrzymali:

Kalina Kijańska ze Szkoły Podstawowej (SP) nr 50

Lena Ławik z SP nr 50

Jakub Rakus z SP nr 41

 

Nagrody indywidualne w kategorii przedszkoli:

I miejsce – Filip Polok z Miejskiego Przedszkola (MP) nr 27

II miejsce – Filip Mucha z MP nr 16

III miejsce – Tymoteusz Kępski z MP nr 11

 

I miejsce indywidualnie w kategorii szkół podstawowych (SP) otrzymał Roman Napora z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28

 

A oto wyniki konkursu grupowego:

I miejsce –  dzieci z MP nr 38

II miejsca – Grupa Starszaków z MP nr 18 

Page generated in 0.0234 seconds.